Każda biblioteka jest jak skarbnica, jak baśniowy sezam, który skrywa wielkie bogactwa. Wystarczy wejść do środka, sięgnąć po książkę, odsłonić okładkę i pozwolić się oczarować, zachwycić lub zadziwić.
Każda książka powiększa naszą wiedzę. Każdy człowiek sięgający po książkę może do woli wzbogacać swoje życie i sprawiać, że stanie się ciekawsze, barwniejsze i piękniejsze. Martwe są szkoły, których nie ożywiają książki. Czytanie jest najlepszą nauką.
Czytajmy więc i miejmy odwagę być mądrymi!

Biblioteka

Godziny pracy Biblioteki szkolnej

Poniedziałek od 7.45 do 14.00

Wtorek od 8.00 do 14.30

Środa od 8.00 do 14.00

Czwartek od 8.00 do 14.15

Piątek od 8.00 do 14.00

Konkurs na Exlibris

Masz ochotę stworzyć coś ładnego? Weź udział w konkursie na Exlibris Biblioteki Szkolnej, czyli znak własnościowy biblioteki

rozwiń

Łacińskie wyrażenie „ex libris” dosłownie znaczy „z książek”, „z księgozbioru”. Taki znak na książce, umieszczony w formie pieczątki, znaczy, że należy ona do konkretnego właściciela. Ten znak własnościowy oprócz wpisanego słowa EXLIBRIS i rysunku zawiera jeszcze nazwisko właściciela książki lub nazwę biblioteki.

Zobacz regulamin konkursu

Narodowe Czytanie w bibliotece

Już kolejny raz w bibliotece szkolnej SOSW zorganizowano Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej osłony tej akcji Para Prezydencka zaproponowała jako lektury nowele polskie. W ósmej już edycji Narodowego Czytania znalazły się następujące tytuły: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa Dym – Mari Konopnicka Katarynka – Bolesław Prus Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz Orka – Władysław Stanisław Reymont Rozdzióbią nas kruki, wrony… - Stefan Żeromski Sachem – Henryk Sienkiewicz Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski Wybrane teksty łączy temat polskości, refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem, wrażliwość na ludzką krzywdę i pamięć historii. W naszej szkole uczniowie wysłuchali noweli „Katarynka” B. Prusa, którą przeczytała w stroju z epoki pani Alicja Biela. Wszyscy uczestnicy w skupieniu wysłuchali tekstu, a następnie otrzymali pamiątkowa pieczęć z logo ósmej edycji Narodowego Czytania „Nowele Polskie”.

Tydzień Biblioteczny

22 października 2018 r. rozpoczął się w bibliotece szkolnej Tydzień Biblioteczny dla szkół ponadgimnazjalnych. Całe przedsięwzięcie koordynowane było przez p. Teresę Piontek. Uczniowie w ciągu tego tygodnia odwiedzili bibliotekę i wzięli udział w dwóch rodzajach zajęć: „Stefan Żeromski i Polska niepodległa” oraz „Regionalne bogactwa Polski” przygotowanych przez bibliotekarza. Część klas przygotowała informacje dotyczące Stefana Żeromskiego, a część plakaty - mapki jednego wybranego regionu Polski. Tematyka zajęć związana była z jubileuszowym rokiem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadania postawione uczniom zachęcały do sięgnięcia po książki, dzięki temu wiele z nich zostało wypożyczonych. Praca wszystkich klas została podsumowana i nagrodzona w trakcie apelu, który odbył się 20 listopada 2018r. Wyróżnione, za szczególne zaangażowanie i pracę, zostały trzy klasy: III cs, IV kt i II p.

Tydzień Biblioteczny przyniósł wiele korzyści. Uczniowie zapoznali się z nową ofertą książkową biblioteki. Wielu z nich wypożyczyło książki, które szczególnie ich zainteresowały. Uczniowie podsunęli również wiele pomysłów i wskazówek dotyczących książek, które mogłyby znaleźć się w bibliotece, a które chcieliby przeczytać.

Dziękuję wszystkim za udział w Tygodniu Bibliotecznym

Narodowy program Rozwoju Czytelnictwa

W ramach wspierania organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” - przyznano dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych dla Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. K. Mańki w Lublińcu. W związku wymogami wynikającymi z uczestnictwa z programie w szkole realizowanych jest wiele przedsięwzięć związanych z czytelnictwem i wykorzystujących księgozbiór biblioteki szkolnej. Realizowane są m. in. projekty: „Spotkanie z lekturą”, „Ilustracja książkowa”, „Książka a moje zainteresowania” połączony z konkursem bibliotecznym. Organizowanych jest wiele wydarzeń i akcji czytelniczych np.: Teatrzyk Kamishibai, wycieczka do MPBP im. J. Lompy w Lublińcu Filii nr 5, akcja „Przyłapani na czytaniu”, teatrzyk kukiełkowy „Czerwony Kapturek”, akcja „Zdjęcie z książką”, konkurs pięknego czytania i warsztaty „Anka Czytanka”, organizowane są również kiermasze książek. Biblioteka zaprasza i zachęca do odwiedzin i korzystania z, już wkrótce poszerzonego i wzbogaconego, księgozbioru.

2017.11.15 Zrób sobie zdjęcie z książką

W środę, 15.11.2017 r. w bibliotece szkolnej można było zrobić sobie zdjęcie z książką. Uczniowie oprócz swojej ulubionej książki mogli wybrać ozdobny kapelusz, perukę lub okulary. Wszyscy świetnie się bawili pozowaniem i przebieraniem. Jak pokazują zdjęcia czytać można zawsze, wszędzie i ze wszystkimi. Książką to nie tylko nauka ale również wspaniała zabawa i sposób na spędzanie wolnego czasu. Zdjęcia uczniów z książkami można było oglądać na wystawie w bibliotece.

2017.11.20 Anka Czytanka w naszej bibliotece

W bibliotece szkolnej 28.11.2017r.odbyły się warsztaty czytelniczo – teatralne pt. „Przygoda na morzu”. Warsztaty zostały przygotowane i zrealizowane przez zaproszoną do nas p. Annę Trzepizur – „Ankę Czytankę”. Uczniowie klasy 1-3, 1-3n i ZET A najpierw wysłuchali opowiadania „Przygoda na morzu”, a potem wspaniale się bawili wcielając się w role marynarzy, rekinów, wielorybów, meduz i innych morskich stworzeń. Dzięki opowiadaniu i rekwizytom, które niezwykle spodobały się dzieciom, uczniowie wspólnie działali i przeżywali opisywane wydarzenia. Każdy był dumny z odgrywanej przez siebie roli. Warsztaty przyniosły wiele radości każdemu uczestnikowi, atmosfera przygody udzieliła się każdemu.

2017.11.08 Przyłapani na czytaniu

„Przyłapani na czytaniu” to akcja czytelnicza, która miała miejsce w środę 08.11.2017r. w szkole podstawowej. Każdy kto miał przy sobie książkę – nie podręcznik, otrzymał słodką nagrodę. Uczniowie zostali poinformowani o akcji kilka dni wcześniej więc mogli przygotować się do niej wypożyczając książkę i rozpoczynając lekturę.

2017.10.23 Tydzień Biblioteczny

Od 23.10.2017r. rozpoczął się Tydzień Biblioteczny dla szkół ponadgimnazjalnych. Wzięły w nim udział klasy Szkoły Branżowej I stopnia Nr 1, Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Technikum Specjalnego Nr 4 i Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Temat przewodni cyklu zajęć w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” to: „Książka a moje zainteresowania”. Każda z klas rozwiązała test dotyczący biblioteki i jej funkcjonowania. Wszyscy wzięli udział w zajęciach dotyczących historii książki i papieru. Dodatkowym zadaniem było wykonanie plakatu, który miał łączyć ze sobą pojęcia książki i zainteresowań uczniów. Każda z klas w zupełnie inny i ciekawy sposób wywiązała się z tego zadania, plakaty stały się prawdziwą reklamą książek. Ich prace można było obejrzeć wystawione w budynku szkoły podstawowej i zawodowej. Rozwiązany test, praca plastyczna oraz liczba wypożyczonych książek pozwoliły wyłonić zwycięzców Tygodnia Bibliotecznego. Zostały nimi klasy: Ikn, IIIkt i Ip. Apel podsumowujący odbył się 14.11.2017r., na którym nagrodzono wyróżnione klasy. Dziękuję wszystkim za udział w zajęciach i zapraszam do biblioteki.

2017.10.17 Teatrzyk Kamishibai

Biblioteka Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Konrada Mańki w Lublińcu 17.10.2017 gościła p. Joannę Gambuś z Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Lompy w Lublińcu Filii nr 5 dla dzieci i młodzieży. Pani Joanna przygotowała i przedstawiła uczniom naszej Szkoły teatrzyk Kamishibai, czyli teatr obrazkowy - teatr ilustracji. Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach. Plansze wsuwane są do skrzynki pełniącej rolę sceny. Uczniowie zgromadzeni w bibliotece wysłuchali i obejrzeli aż cztery bajki przedstawione w teatrzyku. Kamishibai to niecodzienne spotkanie z książką, tekst idealnie współgra z ilustracjami. Opowiedziane historie, ciekawe ilustracje i ramy „sceny”, w której mieściły się ilustracje wspaniale skupiły uwagę publiczności w bibliotece.

2017.10.04 Wizyta w Miejsko - Powiatowej Bibliotece

Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Konrada Mańki w Lublińcu 4 października 2017 roku odwiedzili Miejsko - Powiatową Bibliotekę Publiczną im. J. Lompy w Lublińcu Filię nr 5 dla dzieci i młodzieży. Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki, a bogactwo przeróżnych książek (rozkładanych, wydających dźwięki, z okularami 3D), ciekawych czasopism, audiobooków i kolorowanek sprawiło dzieciom wiele radości. Każdy znalazł dla siebie książkę zgodną z jego zainteresowaniami. Wspólnie przeczytaliśmy książkę D. McKee „Elmer na szczudłach”, a dzieci wykonały ilustracje do tekstu.Uczniowie klasy 1-3 nie mogą doczekać się kolejnej wizyty w bibliotece dla dzieci i młodzieży.