Masz ochotę stworzyć coś ładnego? Weź udział w konkursie na Exlibris Biblioteki Szkolnej, czyli znak własnościowy biblioteki
rozwiń
Łacińskie wyrażenie „ex libris” dosłownie znaczy „z książek”, „z księgozbioru”. Taki znak na książce, umieszczony w formie pieczątki, znaczy, że należy ona do konkretnego właściciela. Ten znak własnościowy oprócz wpisanego słowa EXLIBRIS i rysunku zawiera jeszcze nazwisko właściciela książki lub nazwę biblioteki.
Już kolejny raz w bibliotece szkolnej SOSW zorganizowano Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej osłony tej akcji Para Prezydencka zaproponowała jako lektury nowele polskie. W ósmej już edycji Narodowego Czytania znalazły się następujące tytuły: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa Dym – Mari Konopnicka Katarynka – Bolesław Prus Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz Orka – Władysław Stanisław Reymont Rozdzióbią nas kruki, wrony… - Stefan Żeromski Sachem – Henryk Sienkiewicz Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski Wybrane teksty łączy temat polskości, refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem, wrażliwość na ludzką krzywdę i pamięć historii. W naszej szkole uczniowie wysłuchali noweli „Katarynka” B. Prusa, którą przeczytała w stroju z epoki pani Alicja Biela. Wszyscy uczestnicy w skupieniu wysłuchali tekstu, a następnie otrzymali pamiątkowa pieczęć z logo ósmej edycji Narodowego Czytania „Nowele Polskie”.
22 października 2018 r. rozpoczął się w bibliotece szkolnej Tydzień Biblioteczny dla szkół ponadgimnazjalnych. Całe przedsięwzięcie koordynowane było przez p. Teresę Piontek. Uczniowie w ciągu tego tygodnia odwiedzili bibliotekę i wzięli udział w dwóch rodzajach zajęć: „Stefan Żeromski i Polska niepodległa” oraz „Regionalne bogactwa Polski” przygotowanych przez bibliotekarza. Część klas przygotowała informacje dotyczące Stefana Żeromskiego, a część plakaty - mapki jednego wybranego regionu Polski. Tematyka zajęć związana była z jubileuszowym rokiem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadania postawione uczniom zachęcały do sięgnięcia po książki, dzięki temu wiele z nich zostało wypożyczonych. Praca wszystkich klas została podsumowana i nagrodzona w trakcie apelu, który odbył się 20 listopada 2018r. Wyróżnione, za szczególne zaangażowanie i pracę, zostały trzy klasy: III cs, IV kt i II p.
Tydzień Biblioteczny przyniósł wiele korzyści. Uczniowie zapoznali się z nową ofertą książkową biblioteki. Wielu z nich wypożyczyło książki, które szczególnie ich zainteresowały. Uczniowie podsunęli również wiele pomysłów i wskazówek dotyczących książek, które mogłyby znaleźć się w bibliotece, a które chcieliby przeczytać.
Dziękuję wszystkim za udział w Tygodniu Bibliotecznym
W ramach wspierania organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” - przyznano dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych dla Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. K. Mańki w Lublińcu. W związku wymogami wynikającymi z uczestnictwa z programie w szkole realizowanych jest wiele przedsięwzięć związanych z czytelnictwem i wykorzystujących księgozbiór biblioteki szkolnej. Realizowane są m. in. projekty: „Spotkanie z lekturą”, „Ilustracja książkowa”, „Książka a moje zainteresowania” połączony z konkursem bibliotecznym. Organizowanych jest wiele wydarzeń i akcji czytelniczych np.: Teatrzyk Kamishibai, wycieczka do MPBP im. J. Lompy w Lublińcu Filii nr 5, akcja „Przyłapani na czytaniu”, teatrzyk kukiełkowy „Czerwony Kapturek”, akcja „Zdjęcie z książką”, konkurs pięknego czytania i warsztaty „Anka Czytanka”, organizowane są również kiermasze książek. Biblioteka zaprasza i zachęca do odwiedzin i korzystania z, już wkrótce poszerzonego i wzbogaconego, księgozbioru.
W środę, 15.11.2017 r. w bibliotece szkolnej można było zrobić sobie zdjęcie z książką. Uczniowie oprócz swojej ulubionej książki mogli wybrać ozdobny kapelusz, perukę lub okulary. Wszyscy świetnie się bawili pozowaniem i przebieraniem. Jak pokazują zdjęcia czytać można zawsze, wszędzie i ze wszystkimi. Książką to nie tylko nauka ale również wspaniała zabawa i sposób na spędzanie wolnego czasu. Zdjęcia uczniów z książkami można było oglądać na wystawie w bibliotece.
W bibliotece szkolnej 28.11.2017r.odbyły się warsztaty czytelniczo – teatralne pt. „Przygoda na morzu”. Warsztaty zostały przygotowane i zrealizowane przez zaproszoną do nas p. Annę Trzepizur – „Ankę Czytankę”. Uczniowie klasy 1-3, 1-3n i ZET A najpierw wysłuchali opowiadania „Przygoda na morzu”, a potem wspaniale się bawili wcielając się w role marynarzy, rekinów, wielorybów, meduz i innych morskich stworzeń. Dzięki opowiadaniu i rekwizytom, które niezwykle spodobały się dzieciom, uczniowie wspólnie działali i przeżywali opisywane wydarzenia. Każdy był dumny z odgrywanej przez siebie roli. Warsztaty przyniosły wiele radości każdemu uczestnikowi, atmosfera przygody udzieliła się każdemu.
2017.11.08 Przyłapani na czytaniu
„Przyłapani na czytaniu” to akcja czytelnicza, która miała miejsce w środę 08.11.2017r. w szkole podstawowej. Każdy kto miał przy sobie książkę – nie podręcznik, otrzymał słodką nagrodę. Uczniowie zostali poinformowani o akcji kilka dni wcześniej więc mogli przygotować się do niej wypożyczając książkę i rozpoczynając lekturę.
Od 23.10.2017r. rozpoczął się Tydzień Biblioteczny dla szkół ponadgimnazjalnych. Wzięły w nim udział klasy Szkoły Branżowej I stopnia Nr 1, Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Technikum Specjalnego Nr 4 i Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Temat przewodni cyklu zajęć w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” to: „Książka a moje zainteresowania”. Każda z klas rozwiązała test dotyczący biblioteki i jej funkcjonowania. Wszyscy wzięli udział w zajęciach dotyczących historii książki i papieru. Dodatkowym zadaniem było wykonanie plakatu, który miał łączyć ze sobą pojęcia książki i zainteresowań uczniów. Każda z klas w zupełnie inny i ciekawy sposób wywiązała się z tego zadania, plakaty stały się prawdziwą reklamą książek. Ich prace można było obejrzeć wystawione w budynku szkoły podstawowej i zawodowej. Rozwiązany test, praca plastyczna oraz liczba wypożyczonych książek pozwoliły wyłonić zwycięzców Tygodnia Bibliotecznego. Zostały nimi klasy: Ikn, IIIkt i Ip. Apel podsumowujący odbył się 14.11.2017r., na którym nagrodzono wyróżnione klasy. Dziękuję wszystkim za udział w zajęciach i zapraszam do biblioteki.
Biblioteka Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Konrada Mańki w Lublińcu 17.10.2017 gościła p. Joannę Gambuś z Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Lompy w Lublińcu Filii nr 5 dla dzieci i młodzieży. Pani Joanna przygotowała i przedstawiła uczniom naszej Szkoły teatrzyk Kamishibai, czyli teatr obrazkowy - teatr ilustracji. Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach. Plansze wsuwane są do skrzynki pełniącej rolę sceny. Uczniowie zgromadzeni w bibliotece wysłuchali i obejrzeli aż cztery bajki przedstawione w teatrzyku. Kamishibai to niecodzienne spotkanie z książką, tekst idealnie współgra z ilustracjami. Opowiedziane historie, ciekawe ilustracje i ramy „sceny”, w której mieściły się ilustracje wspaniale skupiły uwagę publiczności w bibliotece.
Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Konrada Mańki w Lublińcu 4 października 2017 roku odwiedzili Miejsko - Powiatową Bibliotekę Publiczną im. J. Lompy w Lublińcu Filię nr 5 dla dzieci i młodzieży. Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki, a bogactwo przeróżnych książek (rozkładanych, wydających dźwięki, z okularami 3D), ciekawych czasopism, audiobooków i kolorowanek sprawiło dzieciom wiele radości. Każdy znalazł dla siebie książkę zgodną z jego zainteresowaniami. Wspólnie przeczytaliśmy książkę D. McKee „Elmer na szczudłach”, a dzieci wykonały ilustracje do tekstu.Uczniowie klasy 1-3 nie mogą doczekać się kolejnej wizyty w bibliotece dla dzieci i młodzieży.