Biblioteka

Godziny pracy Biblioteki szkolnej

Poniedziałek od 8.00 do 14.30

Wtorek od 7.45 do 14.15

Środa od 8.00 do 14.15

Czwartek od 7.45 do 14.15

Piątek od 8.00 do 14.15

Narodowy program Rozwoju Czytelnictwa

W ramach wspierania organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” - przyznano dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych dla Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. K. Mańki w Lublińcu. W związku wymogami wynikającymi z uczestnictwa z programie w szkole realizowanych jest wiele przedsięwzięć związanych z czytelnictwem i wykorzystujących księgozbiór biblioteki szkolnej. Realizowane są m. in. projekty: „Spotkanie z lekturą”, „Ilustracja książkowa”, „Książka a moje zainteresowania” połączony z konkursem bibliotecznym. Organizowanych jest wiele wydarzeń i akcji czytelniczych np.: Teatrzyk Kamishibai, wycieczka do MPBP im. J. Lompy w Lublińcu Filii nr 5, akcja „Przyłapani na czytaniu”, teatrzyk kukiełkowy „Czerwony Kapturek”, akcja „Zdjęcie z książką”, konkurs pięknego czytania i warsztaty „Anka Czytanka”, organizowane są również kiermasze książek. Biblioteka zaprasza i zachęca do odwiedzin i korzystania z, już wkrótce poszerzonego i wzbogaconego, księgozbioru.

2017.11.20 Anka Czytanka w naszej bibliotece

W bibliotece szkolnej 28.11.2017r.odbyły się warsztaty czytelniczo – teatralne pt. „Przygoda na morzu”. Warsztaty zostały przygotowane i zrealizowane przez zaproszoną do nas p. Annę Trzepizur – „Ankę Czytankę”. Uczniowie klasy 1-3, 1-3n i ZET A najpierw wysłuchali opowiadania „Przygoda na morzu”, a potem wspaniale się bawili wcielając się w role marynarzy, rekinów, wielorybów, meduz i innych morskich stworzeń. Dzięki opowiadaniu i rekwizytom, które niezwykle spodobały się dzieciom, uczniowie wspólnie działali i przeżywali opisywane wydarzenia. Każdy był dumny z odgrywanej przez siebie roli. Warsztaty przyniosły wiele radości każdemu uczestnikowi, atmosfera przygody udzieliła się każdemu.

2017.11.15 Zrób sobie zdjęcie z książką

W środę, 15.11.2017 r. w bibliotece szkolnej można było zrobić sobie zdjęcie z książką. Uczniowie oprócz swojej ulubionej książki mogli wybrać ozdobny kapelusz, perukę lub okulary. Wszyscy świetnie się bawili pozowaniem i przebieraniem. Jak pokazują zdjęcia czytać można zawsze, wszędzie i ze wszystkimi. Książką to nie tylko nauka ale również wspaniała zabawa i sposób na spędzanie wolnego czasu. Zdjęcia uczniów z książkami można było oglądać na wystawie w bibliotece.

2017.11.08 Przyłapani na czytaniu

„Przyłapani na czytaniu” to akcja czytelnicza, która miała miejsce w środę 08.11.2017r. w szkole podstawowej. Każdy kto miał przy sobie książkę – nie podręcznik, otrzymał słodką nagrodę. Uczniowie zostali poinformowani o akcji kilka dni wcześniej więc mogli przygotować się do niej wypożyczając książkę i rozpoczynając lekturę.

2017.10.23 Tydzień Biblioteczny

Od 23.10.2017r. rozpoczął się Tydzień Biblioteczny dla szkół ponadgimnazjalnych. Wzięły w nim udział klasy Szkoły Branżowej I stopnia Nr 1, Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Technikum Specjalnego Nr 4 i Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Temat przewodni cyklu zajęć w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” to: „Książka a moje zainteresowania”. Każda z klas rozwiązała test dotyczący biblioteki i jej funkcjonowania. Wszyscy wzięli udział w zajęciach dotyczących historii książki i papieru. Dodatkowym zadaniem było wykonanie plakatu, który miał łączyć ze sobą pojęcia książki i zainteresowań uczniów. Każda z klas w zupełnie inny i ciekawy sposób wywiązała się z tego zadania, plakaty stały się prawdziwą reklamą książek. Ich prace można było obejrzeć wystawione w budynku szkoły podstawowej i zawodowej. Rozwiązany test, praca plastyczna oraz liczba wypożyczonych książek pozwoliły wyłonić zwycięzców Tygodnia Bibliotecznego. Zostały nimi klasy: Ikn, IIIkt i Ip. Apel podsumowujący odbył się 14.11.2017r., na którym nagrodzono wyróżnione klasy. Dziękuję wszystkim za udział w zajęciach i zapraszam do biblioteki.

2017.10.17 Teatrzyk Kamishibai

Biblioteka Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Konrada Mańki w Lublińcu 17.10.2017 gościła p. Joannę Gambuś z Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Lompy w Lublińcu Filii nr 5 dla dzieci i młodzieży. Pani Joanna przygotowała i przedstawiła uczniom naszej Szkoły teatrzyk Kamishibai, czyli teatr obrazkowy - teatr ilustracji. Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach. Plansze wsuwane są do skrzynki pełniącej rolę sceny. Uczniowie zgromadzeni w bibliotece wysłuchali i obejrzeli aż cztery bajki przedstawione w teatrzyku. Kamishibai to niecodzienne spotkanie z książką, tekst idealnie współgra z ilustracjami. Opowiedziane historie, ciekawe ilustracje i ramy „sceny”, w której mieściły się ilustracje wspaniale skupiły uwagę publiczności w bibliotece.

2017.10.04 Wizyta w Miejsko - Powiatowej Bibliotece

Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Konrada Mańki w Lublińcu 4 października 2017 roku odwiedzili Miejsko - Powiatową Bibliotekę Publiczną im. J. Lompy w Lublińcu Filię nr 5 dla dzieci i młodzieży. Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki, a bogactwo przeróżnych książek (rozkładanych, wydających dźwięki, z okularami 3D), ciekawych czasopism, audiobooków i kolorowanek sprawiło dzieciom wiele radości. Każdy znalazł dla siebie książkę zgodną z jego zainteresowaniami. Wspólnie przeczytaliśmy książkę D. McKee „Elmer na szczudłach”, a dzieci wykonały ilustracje do tekstu.Uczniowie klasy 1-3 nie mogą doczekać się kolejnej wizyty w bibliotece dla dzieci i młodzieży.