Stowarzyszenie Jestem

O stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Jestem" zostało ono założone z inicjatywy osób pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną. Głównym celem naszego stowarzyszenia jest wspieranie działalności szkół i placówek zajmujących się dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną jak również stwarzanie odpowiednich warunków do rozwoju psychoruchowego oraz społecznego dzieci i młodzieży.
Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Jestem" zwraca się z prośbą o przekazanie 1% swojego podatku na działalność naszej organizacji.

Dane do formularza podatkowego

Nazwa: Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Jestem"
Adres: ul. Pawła Stalmacha 90 42-700 Lubliniec
KRS: 0000170826
Telefon: +48343563241
Fax: +48343563366
E-mail: jestem@soswlubliniec.pl
Departament Pożytku Publicznego: opp.mpips.gov.pl
(możesz również wybrać UŚMIECH DZIECKA)

Działania stowarzyszenia

X Wiosenny Koncert

W dniu 29 maja 2015 r. w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się dziesiąta edycja festiwalu piosenki i tańca pn. „Wiosenny Koncert”.
Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej JESTEM, natomiast współorganizatorami:Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Konrada Mańki w Lublińcu, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Słuchowo i Umysłowo „Uśmiech Dziecka”, Miejski Dom Kultury w Lublińcu.
X Wiosenny Koncert dofinansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. Festiwal jest imprezą integracyjną. Celem imprezy jest przede wszystkim promowanie działalności artystycznej wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, wspólne przeżywanie radości i poczucia dumy z ich możliwości i osiągnięć. Jak co roku impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Swoje występy zaprezentowały zespoły z:
 • Przedszkola w Strzebiniu,
 • Miejskiego Przedszkola Nr 4 w Lublińcu,
 • Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Lublińcu,
 • Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Nr 3 w Lublińcu,
 • Miejskiego Przedszkola Nr 7 w Lublińcu,
 • Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach, 
 • Zespołu Szkół Specjalnych Nr 28 w Częstochowie, 
 • Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Lublińcu. 
Wszystkie występy zostały nagrodzone cennymi nagrodami, a każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Podczas trwania koncertu trwała bardzo miła i ciepła atmosfera. Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim za wspólną zabawę.

Dogoterapia

W trakcie zajęć z dogoterapii uczestnicy podczas radosnej zabawy przyzwyczajali się do kontaktu z psem.
Nie zabrakło również zabaw przy muzyce, wspólnego śpiewania oraz gry na prostych instrumentach muzycznych w ramach  muzykoterapii.Zorganizowano również zajęcia z wykorzystaniem metody integracji sensorycznej, której głównym celem jest stymulowanie układu nerwowego tak, aby prawidłowo odbierał i przetwarzał bodźce płynące ze środowiska i własnego ciała. Podczas trwania imprezy panowała miła i przyjazna atmosfera. Dla każdego uczestnika przygotowany został poczęstunek, ponadto dzieci otrzymały drobne upominki. Rodzice byli bardzo zadowoleni z przebiegu imprezy. Zrodził się pomysł, aby takie spotkania odbywały się częściej, dlatego następna taka impreza planowana jest jesienią bieżącego roku.
Joanna Weintritt

IX Wiosenny Koncert

W dniu 21 maja 2014 r. w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się dziewiąta edycja festiwalu piosenki i tańca pn. „Wiosenny Koncert”.
Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej JESTEM, natomiast współorganizatorami: Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Lublińcu, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Słuchowo i Umysłowo „Uśmiech Dziecka”, Miejski Dom Kultury w Lublińcu.
IX Wiosenny Koncert dofinansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych.
Jak co roku impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Swoje występy zaprezentowały zespoły z:
 • Przedszkola w Strzebiniu,
 • Miejskiego Przedszkola Nr 8 w Lublińcu,
 • Przedszkola im. Pluszowego Misia w Pawonkowie,
 • Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Nr 3 w Lublińcu,
 • Miejskiego Przedszkola Nr 6 w Lublińcu,
 • Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach,
 • Zespołu Szkół Specjalnych Nr 28 w Częstochowie,
 • Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Lublińcu.
Wszystkie występy zostały nagrodzone przez jury cennymi nagrodami, a każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.
W czasie trwania Koncertu panowała bardzo radosna, „wiosenna” atmosfera. Uśmiech gościł na twarzach wszystkich uczestników imprezy.
Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim za wspólną zabawę i zapraszają już za rok do udziału w jubileuszowej 10. edycji integracyjnego koncertu.

Zrozumieć niepełnosprawność

W dniu 30.11.2013 r. w Specjalny Ośrodku Szkolno - Wychowawczym odbyło się szkolenie dla rodziców "Zrozumieć niepełnosprawność".
Zajęcia z rodzicami poprowadzili:
 • p. Aleksandra Kruszyńska z Regionalnego Ośrodka Metodyczno – Edukacyjnego w Katowicach
 • p. Tomasz Piątek psycholog i terapeuta EEG Biofeedback
 • p. Lilianna Zberek z Ośrodka Terapii dla Dzieci i Młodzieży w Lublińcu

Jak poradzić sobie samemu z moim dzieckiem?

W dniu 08.12.2012 r. odbyło się szkolenie dla rodziców "Wspieramy rodziców dzieci niepełnosprawnych - jak poradzić sobie samemu z moim dzieckiem" prowadzone przez p. Aleksandrę Kruszyńską z Regionalnego Ośrodka Metodyczno - Edukacyjnego w Katowicach. W trakcie zajęć rodziców, dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach malarstwa emocjonalnego, zajęciach muzykoterapii z elementami choreoterapii oraz zajęciach w Sali Doświadczania Świata.

Impreza integracyjna „Porozumiejmy się bez słów” w Zespole Szkół nr 2 w Lublińcu

W dniu 24 kwietnia 2010 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Lublińcu odbyło się spotkanie integracyjne „Porozumiejmy się bez słów”, w którym brali udział rodzice dzieci niepełnosprawnych, nauczyciele oraz osoby, które od wielu lat pracują z dziećmi z głębszą niepełnosprawnością i dziećmi z autyzmem w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Krakowie.
Inicjatorem imprezy było Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „JESTEM”, Zespół Szkół Nr 2 w Lublińcu oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Publiczna Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna. W czasie trwania spotkania pani wicedyrektor z PPPP przekazała rodzicom informację na temat zasad aktualizacji orzeczeń i opinii w świetle obowiązujących przepisów prawa oświatowego. Natomiast zaproszeni specjaliści z Krakowa zaprezentowali zebranym m.in. metody porozumiewania się z własnym nie mówiącym dzieckiem oraz praktyczne sposoby radzenia sobie z trudnymi zachowaniami dzieci. Ponadto odpowiadali na pytania nurtujące rodziców starając się wskazać odpowiednią drogę rozwoju dziecka wynikające z jego potrzeb i możliwości. Rodzice w trakcie trwania spotkania mogli wymienić się doświadczeniami. Możliwość podzielenia się swoimi problemami sprawiła, że zrozumieli iż nie są sami, inni mają podobne wątpliwości i wszyscy mogą pomóc sobie nawzajem.
W trakcie zajęć rodziców, dzieci miały okazję pod opieką nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 2 w Lublińcu uczestniczyć w zajęciach prowadzonych nowatorskimi metodami. Były to m.in. zajęcia z malarstwa emocjonalnego; dzieci poprzez aktywne malowanie mogły poznać nowy sposób komunikacji oraz uwolnić swoje emocje.

Statut Stowarzyszenia Jestem

Sprawozdania Stowarzyszenia Jestem

Wyszukiwanie sprawozdań organizacji pożytku publicznego w bazie Departamentu Pożytku Publicznego: sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl
Aby wyszukać sprawozdania należy w wyszukiwarce podać nr KRS 0000170826
Publikowanie sprawozdańhttps://opp.mpips.gov.pl/Login
Możesz również wybrać UŚMIECH DZIECKA