Nasz Patron
Dokumentacja
Kalendarz roku szkolnego
O nas
Zestawy podręczników
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

Godziny pracy biblioteki

 Poniedziałek 8.00 – 14.30
 Wtorek 7.45 – 14.15
 Środa 8.00 – 14.15
 Czwartek 7.45 – 14.15
 Piątek 8.00 – 14.15

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w SOSW im. K. Mańki w Lublińcu

W ramach wspierania organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” - przyznano dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych dla Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. K. Mańki w Lublińcu. W związku wymogami wynikającymi z uczestnictwa z programie w szkole realizowanych jest wiele przedsięwzięć związanych z czytelnictwem i wykorzystujących księgozbiór biblioteki szkolnej. Realizowane są m. in. projekty: „Spotkanie z lekturą”, „Ilustracja książkowa”, „Książka a moje zainteresowania” połączony z konkursem bibliotecznym. Organizowanych jest wiele wydarzeń i akcji czytelniczych np.: Teatrzyk Kamishibai, wycieczka do MPBP im. J. Lompy w Lublińcu Filii nr 5, akcja „Przyłapani na czytaniu”, teatrzyk kukiełkowy „Czerwony Kapturek”, akcja „Zdjęcie z książką”, konkurs pięknego czytania i warsztaty „Anka Czytanka”, organizowane są również kiermasze książek. Biblioteka zaprasza i zachęca do odwiedzin i korzystania z, już wkrótce poszerzonego i wzbogaconego, księgozbioru.


2017.11.20 Anka Czytanka w naszej bibliotece

W bibliotece szkolnej 28.11.2017r.odbyły się warsztaty czytelniczo – teatralne pt. „Przygoda na morzu”. Warsztaty zostały przygotowane i zrealizowane przez zaproszoną do nas p. Annę Trzepizur – „Ankę Czytankę”. Uczniowie klasy 1-3, 1-3n i ZET A najpierw wysłuchali opowiadania „Przygoda na morzu”, a potem wspaniale się bawili wcielając się w role marynarzy, rekinów, wielorybów, meduz i innych morskich stworzeń. Dzięki opowiadaniu i rekwizytom, które niezwykle spodobały się dzieciom, uczniowie wspólnie działali i przeżywali opisywane wydarzenia. Każdy był dumny z odgrywanej przez siebie roli. Warsztaty przyniosły wiele radości każdemu uczestnikowi, atmosfera przygody udzieliła się każdemu.2017.11.15 Zrób sobie zdjęcie z książką

W środę, 15.11.2017 r. w bibliotece szkolnej można było zrobić sobie zdjęcie z książką. Uczniowie oprócz swojej ulubionej książki mogli wybrać ozdobny kapelusz, perukę lub okulary. Wszyscy świetnie się bawili pozowaniem i przebieraniem. Jak pokazują zdjęcia czytać można zawsze, wszędzie i ze wszystkimi. Książką to nie tylko nauka ale również wspaniała zabawa i sposób na spędzanie wolnego czasu. Zdjęcia uczniów z książkami można było oglądać na wystawie w bibliotece.

 
 
 

2017.11.08 Przyłapani na czytaniu

„Przyłapani na czytaniu” to akcja czytelnicza, która miała miejsce w środę 08.11.2017r. w szkole podstawowej. Każdy kto miał przy sobie książkę – nie podręcznik, otrzymał słodką nagrodę. Uczniowie zostali poinformowani o akcji kilka dni wcześniej więc mogli przygotować się do niej wypożyczając książkę i rozpoczynając lekturę.

2017.10.23 Tydzień Biblioteczny

Od 23.10.2017r. rozpoczął się Tydzień Biblioteczny dla szkół ponadgimnazjalnych. Wzięły w nim udział klasy Szkoły Branżowej I stopnia Nr 1, Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Technikum Specjalnego Nr 4 i Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Temat przewodni cyklu zajęć w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” to: „Książka a moje zainteresowania”. Każda z klas rozwiązała test dotyczący biblioteki i jej funkcjonowania. Wszyscy wzięli udział w zajęciach dotyczących historii książki i papieru. Dodatkowym zadaniem było wykonanie plakatu, który miał łączyć ze sobą pojęcia książki i zainteresowań uczniów. Każda z klas w zupełnie inny i ciekawy sposób wywiązała się z tego zadania, plakaty stały się prawdziwą reklamą książek. Ich prace można było obejrzeć wystawione w budynku szkoły podstawowej i zawodowej. Rozwiązany test, praca plastyczna oraz liczba wypożyczonych książek pozwoliły wyłonić zwycięzców Tygodnia Bibliotecznego. Zostały nimi klasy: Ikn, IIIkt i Ip. Apel podsumowujący odbył się 14.11.2017r., na którym nagrodzono wyróżnione klasy. Dziękuję wszystkim za udział w zajęciach i zapraszam do biblioteki.


2017.10.17 Teatrzyk Kamishibai


2017.10.04 Wizyta w Miejsko-Powiatowej Bibliotece


Strona główna Ośrodka
Druki do pobrania dla pracowników i emerytów
Biblioteka
Ogłoszenia
Publikacje
Kontakt