szp
Co nowego w Szkole podstawowej i Gimnazjum (dawniej u nas w szkole)
ODWIEDZINY LEŚNICZEGO
Dnia 8 marca br. z inicjatywy członków koła ekologicznego odwiedził nas pan leśniczy Remigiusz Brzeziński z Nadleśnictwa Lubliniec. Pan Remigiusz przeprowadził prelekcję dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III. Celem spotkania było pogłębienie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym oraz zachęcenie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt w okresie zimy. Nasz gość opowiedział nam o podstawowym obowiązku każdego z nas czyli o trosce o las. Mówił o zwierzętach i ptakach leśnych, o ich zwyczajach i potrzebach. Po części teoretycznej Pan Remigiusz zabrał dzieci do najbliższego paśnika, aby aktywnie wzięły udział w akcji dokarmiania zwierząt zimą, a na koniec oprowadził ich po leśnej ścieżce edukacyjno-przyrodniczej. Wszyscy bardzo serdecznie dziękujemy za interesujące spotkanie.DZIEŃ BEZ PRZEMOCY 2018
W dniu 28.02.2018r. obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ BEZ PRZEMOCY. Przebiegał on pod hasłem „WYCIĄGNIJ DŁOŃ – BĄDŹ PRZYJACIELEM”. W jego trakcie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w warsztatach przygotowanych dla naszych uczniów i przeprowadzonych przez specjalistów zajmujących się zagadnieniami związanymi z tematem DNIA BEZ PRZEMOCY.
Uczniowie uczestniczyli też akademii, która została przygotowana specjalnie na tę okazją. W jej trakcie można było podziwiać występ zespołu KONICZYNKI, a następnie film przygotowany przez kino Koniczynki, poruszający tematy związane z przemocą wśród uczniów.


Następnie została przedstawiona prezentacja pt. „CYBERPRZEMOC - SZANUJMY SIĘ W SIECI”.
Mogliśmy obejrzeć występ Grupy Tanecznej „Lejdis”Następnie w ramach POZYTYWNEJ KAMPANII poszczególne klasy otrzymały KWIATY POZYTONKI, aby się nimi opiekować do zakończenia tegorocznej edycji KAMPANII.
Akademię zakończył występ zespołu TORNADO.SUKCESY UCZNIÓW W KONKURSACH PLASTYCZNYCH: 
   XVII OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY dla DZIECI SPECJALNEJ TROSKI ,, MOJA RODZINA W KOLORACH ŚWIATA”, PRASZKA 2017:
      I miejsce Angelika Garbacz
      I miejsce Paweł Kolano
      I miejsce Mikołaj Poręba ( przedszkole)

   zakwalifikowanie do wystawy pokonkursowej:
      Michalina Kołaczyk
      Krystyna Gaweł
      Daniel Maks
      Daria Jabłonka 

   XXI WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY dla DZIECI I MŁODZIEŻY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI MOJE PODRÓŻE MAŁE I DUŻE”, CZĘSTOCHOWA 2017:
      I miejsce Angelika Garbacz
      I miejsce Krystyna Gaweł
      I miejsce Paweł Kolano
      wyróżnienie Przemysław Sławik ( przedszkole)

   zakwalifikowanie do wystawy pokonkursowej:
      Mateusz Strużyk

   OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY ,,WIERSZE JANA BRZECHWY WIDZIANE OCZAMI DZIECKA”, RZESZÓW 2017
      wyróżnienie Paweł Kolano
WSZYSTKIM LAUREATOM SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW
aby obejrzeć zdjęcia nagrodzonych prac kliknij w misia 
https://sites.google.com/a/soswlubliniec.pl/home/podstawowa/unaswszkole/mism.jpg

   Poznajemy zawód technika informatyka


   Dnia 11 grudnia 2017r. uczniowie klasy III An gimnazjum w szkole branżowej Ośrodka uczestniczyli w pokazowych zajęciach warsztatowych przygotowanych przez Adama Nieszporka, nauczyciela przedmiotów informatycznych. Tematem zajęć z przedmiotu „Pracownia komputerów osobistych i urządzeń komputerowych” było „Instalowanie innego systemu operacyjnego z nośnika USB – ożywiamy komputer”. Uczniowie brali aktywny udział w toku lekcji: zakładali konto osobiste na szkolnym serwerze i wykorzystywali możliwości, jakie ono stwarza, zadawali pytania na temat zawodu technika informatyka i uzyskali wiele istotnych informacji o tym zawodzie. Zajęcia dla uczniów były bardzo interesujące i wspierające ich w decyzji o wyborze dalszego kierunku kształcenia.

Mikołaju, Mikołaju!!! 

6 grudnia do Szkoły Podstawowej przybył długooczekiwany, upragniony Mikołaj. Dzieci przywitały go wierszykami. Usłyszeliśmy również historię jego życia. Niektórzy złożyli rzetelną deklarację, że będą grzeczni. Mikołaj obdarzył wszystkich miłymi upominkami. Czekamy z niecierpliwością do następnego roku.

2017.12.05 Kolędowanie w Borkach Wielkich

05.12.2017 r. dzieci z zespołu „Koniczynki” i „Tornado” wzięli udział VIII Święcie Piernika zorganizowanym w Borkach Wielkich w Szkole Podstawowej. W ramach święta rozstrzygnięto trzy konkursy: Piernikowa Chatka, Świąteczny Piernik, Konkurs kolęd i pastorałek w języku niemieckim. Organizatorami Święta Piernika byli Publiczna Szkoła Podstawowa w Borkach Wielkich oraz koło Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim w Borkach Wielkich. Zespół Koniczynki wystąpił poza konkursem, jako gość specjalny i zaprezentował film pt. „Dobry Skrucz” - było dużo braw i nagród. Zespół „Tornado” natomiast zdobyło nagrodę Grand Prix w kategorii zespoły. Natomiast w konkursie Świąteczny Piernik zespół :Koniczynki zdobył III miejsce Towarzyszyła temu spotkaniu wspaniała, ciepła ,świąteczna i miła atmosfera.
Ewa Fokczyńska–Nowak, Zofia Kaszmirek, Grzegorz Sokalski

2017.12.04 Tradycyjna, świąteczna wizyta w Starostwie

04 grudnia tradycyjnie jak każdego roku najmłodsi uczniowie z Zespołu „Koniczynki” wraz z nauczycielami odwiedzili Starostwo Powiatowe w Lublińcu. Uczniowie ubrali choinkę wcześniej przygotowanymi własnoręcznie ozdobami i dekoracjami. W nagrodę niespodziewanie odwiedził ich Święty Mikołaj, który obdarował wszystkie dzieci słodkimi niespodziankami i prezentami ,za co dzieci odwdzięczyły się spontanicznym występem tanecznym. Było wiele radości i panowała bardzo miła atmosfera. Dzień Świętego Mikołaja to piękny i wyjątkowy czas, w którym każdy może poczuć dziecięcą radość.-każdy kto wierzy w Świętego Mikołaja. DZIĘKUJEMY!!!
Ewa Fokczyńska-Nowak, Zofia Kazmirek, Katarzyna Kościelna

ZAPACH ŚWIĄT

Rok czasu czekaliśmy aby znowu poczuć zapach świąt. Stało to się przy udziale uczniów z klasy 1-3n oraz ZET B, którzy zaraz na początku grudnia zaczęli wypiekać pyszne, słodziutkie pierniczki. Najwięcej radości jednak sprawiło dzieciom lukrowanie i ozdabianie pierników. Przy tej czynności każdy mógł dać wyraz swojej wyobrazni i fantazji…….I znowu trzeba czekać rok.
Zofia Kazmirek Ewa Fokczyńska-Nowak

Nasi uczniowie na meczu Wisły Kraków

03.12.2017 nasi uczniowie zasiedli na trybunach Stadionu Miejskiego w Krakowie by obejrzeć spotkanie Wisły Kraków z Górnikiem Zabrze. Zacięty pojedynek zakończył się zwycięstwem gości z Zabrza 2:3. Pomimo mroźnej aury atmosfera na trybunach była naprawdę gorąca.


Andrzejki w Szkole Podstawowej i Gimnazjum

Według starej ludowej tradycji w dzień magicznej mocy dobra wróżka Alicja przepowiadała przyszłość uczniom kl.IV-Vn oraz VI-VIn. Poznaliśmy przyszłość dzięki wróżbom z wosku, z butelką, z kubeczkami, kostkami, gwiazdą i wielu innymi. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicał smaczny poczęstunek. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji . Na zakończenie wspólnych wróżb Wróżka życzyła wszystkim spełnienia marzeń i częstszych pobytów w Krainie Fantazji.
Alicja Biela.

WIZYTA W CZĘSTOCHOWSKIEJ FILHARMONII

Dnia 16.11.2017 r. dzieci z klasy ZET B i 1-3n odwiedzili Częstochowską Filharmonię im. Bronisława Hubermana . Wzięli udział w Audycji muzycznej pt.”Instrumenty świata”, która odbyła się w sali kameralnej filharmonii. Forma Audycji nie ogranicza się jednak wyłącznie do odtwarzania muzyki klasycznej, obejmuje również muzykę rozrywkową, filmową, taneczną, jazz, piosenki dla dzieci. Słuchacze Audycji muzycznych mają również szansę być ich współwykonawcami – zaśpiewać piosenkę, rozwiązać zagadkę, zatańczyć walczyka. Udział w Audycji jest wspaniałą lekcja muzyki i dobrą zabawą. Audycje prowadzone są przez profesjonalistów.
Zofia Kazmirek Ewa Fokczyńska-Nowak
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w SOSW im. K. Mańki w Lublińcu

W ramach wspierania organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” - przyznano dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych dla Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. K. Mańki w Lublińcu. W związku wymogami wynikającymi z uczestnictwa z programie w szkole realizowanych jest wiele przedsięwzięć związanych z czytelnictwem i wykorzystujących księgozbiór biblioteki szkolnej. Realizowane są m. in. projekty: „Spotkanie z lekturą”, „Ilustracja książkowa”, „Książka a moje zainteresowania” połączony z konkursem bibliotecznym. Organizowanych jest wiele wydarzeń i akcji czytelniczych np.: Teatrzyk Kamishibai, wycieczka do MPBP im. J. Lompy w Lublińcu Filii nr 5, akcja „Przyłapani na czytaniu”, teatrzyk kukiełkowy „Czerwony Kapturek”, akcja „Zdjęcie z książką”, konkurs pięknego czytania i warsztaty „Anka Czytanka”, organizowane są również kiermasze książek. Biblioteka zaprasza i zachęca do odwiedzin i korzystania z, już wkrótce poszerzonego i wzbogaconego, księgozbioru.


Zrób sobie zdjęcie z książką

W środę, 15.11.2017 r. w bibliotece szkolnej można było zrobić sobie zdjęcie z książką. Uczniowie oprócz swojej ulubionej książki mogli wybrać ozdobny kapelusz, perukę lub okulary. Wszyscy świetnie się bawili pozowaniem i przebieraniem. Jak pokazują zdjęcia czytać można zawsze, wszędzie i ze wszystkimi. Książką to nie tylko nauka ale również wspaniała zabawa i sposób na spędzanie wolnego czasu. Zdjęcia uczniów z książkami można było oglądać na wystawie w bibliotece.Przyłapani na czytaniu

„Przyłapani na czytaniu” to akcja czytelnicza, która miała miejsce w środę 08.11.2017r. w szkole podstawowej. Każdy kto miał przy sobie książkę – nie podręcznik, otrzymał słodką nagrodę. Uczniowie zostali poinformowani o akcji kilka dni wcześniej więc mogli przygotować się do niej wypożyczając książkę i rozpoczynając lekturę.Tydzień Biblioteczny

Od 23.10.2017r. rozpoczął się Tydzień Biblioteczny dla szkół ponadgimnazjalnych. Wzięły w nim udział klasy Szkoły Branżowej I stopnia Nr 1, Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Technikum Specjalnego Nr 4 i Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Temat przewodni cyklu zajęć w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” to: „Książka a moje zainteresowania”. Każda z klas rozwiązała test dotyczący biblioteki i jej funkcjonowania. Wszyscy wzięli udział w zajęciach dotyczących historii książki i papieru. Dodatkowym zadaniem było wykonanie plakatu, który miał łączyć ze sobą pojęcia książki i zainteresowań uczniów. Każda z klas w zupełnie inny i ciekawy sposób wywiązała się z tego zadania, plakaty stały się prawdziwą reklamą książek. Ich prace można było obejrzeć wystawione w budynku szkoły podstawowej i zawodowej. Rozwiązany test, praca plastyczna oraz liczba wypożyczonych książek pozwoliły wyłonić zwycięzców Tygodnia Bibliotecznego. Zostały nimi klasy: Ikn, IIIkt i Ip. Apel podsumowujący odbył się 14.11.2017 r., na którym nagrodzono wyróżnione klasy. Dziękuję wszystkim za udział w zajęciach i zapraszam do biblioteki.
Szlakiem architektury drewnianej

W dniu 12 października 2017 roku uczniowie klasy III An gimnazjum uczestniczyli w turystyczno-krajoznawczej wycieczce rowerowej do Koszęcina. Wyjazd zorganizowany przez nauczyciela wychowania fizycznego i wychowawcę klasy odbył się pod hasłem „Szlakiem architektury drewnianej”. Celem wyprawy było zwiedzenie Kościoła Św. Trójcy oraz poznanie legend związanych ze odwiedzanymi miejscami. W drodze powrotnej uczniowie w miejscowości Piłka zjedli posiłek, po którym w dobrych nastrojach, zmęczeni, ale szczęśliwi powrócili do ośrodka.

Towarzyski mecz piłki nożnej z MOW Herby

12.10. 2017 r. reprezentacja SOSW w Lublińcu rozegrała towarzyski mecz piłki nożnej z MOW Herby. Nasi uczniowie zwyciężyli 13 : 2 . Z kolei 17.10.2017 gościliśmy na naszym boisku drużynę z MOW-u w Krzepicach. Ponownie górą byli nasi piłkarze pokonując przyjezdnych 4 : 1.
Wizyta w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej im. J. Lompy w Lublińcu Fili Nr 5 dla dzieci i młodzieży

Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. K. Mańki w Lublińcu 4 października 2017 r. odwiedzili Miejsko - Powiatową Bibliotekę Publiczną im. J. Lompy w Lublińcu Filię Nr 5 dla dzieci i młodzieży. Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki, a bogactwo przeróżnych książek (rozkładanych, wydających dźwięki, z okularami 3D), ciekawych czasopism, audiobooków i kolorowanek sprawiło dzieciom wiele radości. Każdy znalazł dla siebie książkę zgodną z jego zainteresowaniami. Wspólnie przeczytaliśmy książkę D. McKee „Elmer na szczudłach", a dzieci wykonały ilustracje do tekstu. Uczniowie klasy 1-3 nie mogą doczekać się kolejnej wizyty w bibliotece dla dzieci i młodzieży.


Teatrzyk KamishibaiBiblioteka Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. K. Mańki w Lublińcu 

17.10.2017r. gościła p. Joannę Gambuś z Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej m. J. Lompy w Lublińcu Filii Nr 5 dla dzieci i młodzieży. Pani Joanna przygotowała i przedstawiła uczniom naszej szkoły teatrzyk Kamishibai, czyli teatr obrazkowy - teatr lustracji. Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach. Plansze wsuwane są do skrzynki pełniącej rolę sceny. Uczniowie zgromadzeni w bibliotece wysłuchali i obejrzeli aż cztery bajki przedstawione w teatrzyku. Kamishibai, to niecodzienne spotkanie z książką, tekst idealnie współgra z ilustracjami. Opowiedziane historie, ciekawe ilustracje i ramy „sceny" w której mieściły się ilustracje wspaniale skupiły uwagę publiczności w bibliotece.