Archiwum Szkoły podstawowej i Gimnazjum (dawniej 2016-2017)


SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSACH PLASTYCZNYCH W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

II miejsce (Daniel Sekulski), wyróżnienie (Krystyna Gaweł),XVI Powiatowy Konkurs Ekologiczny pod hasłem „Chroń ptaki i zwierzęta, zawsze o ich losie pamiętaj!”, SOSW Lubliniec 
I miejsce (Krystyna Gaweł), II miejsce (Jakub Tudzio), III miejsce (Błażej Stola), wyróżnienie (Łukasz Kordylewski), Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Kartka Wielkanocna”, KLUB JW Lubliniec 
Nagroda (Krystyna Gaweł, Piotr Zarzyński) Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Bezdroża Fantazji- w Świecie Legend”; MDK Będzin 
Nagroda (Szymon Winkler) Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Coś zielonego”, SOSW Lubliniec

SUKCES NASZYCH UCZNIÓW Uczniowie Krystyna Gaweł i Piotr Zarzyński zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bezdroża fantazji - w świecie legend”

 

II Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Coś Zielonego”

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami II Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Coś Zielonego” zobacz>>>

Sprawozdanie z pracy Szkolnego Koła PCK w roku szkolnym 2016/2017 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. K. Mańki (Szkoła Podstawowa i Gimnazjum)

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z działalności Szkolnego Klubu PCK, jednocześnie informujemy, że jednym z sukcesów Koła jest przyznanie naszej szkole certyfikatu uczestnictwa w programie "Wybieram wodę".


Śladem historii

W dniu 2.06.2017 r. uczniowie kl. I – V wybrali się na wycieczkę śladem historii. W Pławniowicach zwiedzili kompleks pałacowo – parkowy. Podziwiali piękne sale, meble, wystrój. Chodząc parkowymi alejkami wyszukiwali najstarsze drzewa. W Taciszowie odwiedziliśmy Ludwisarnię Felczyńskich. Poznaliśmy etapy powstawania dzwonów od formy do pięknego błyszczącego dzwonu. Po wyczerpującym zwiedzaniu odpoczęliśmy w Mc Donaldzie. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do szkoły. 
Beata Korzus Przemysław Jaskmanicki 
 
 
 
   
   
   

W poszukiwaniu wiosny

Po długim oczekiwaniu na wiosnę uczniowie klas podstawowych i ZET-ów gimnazjum otrzymali list od pani Wiosny. Prosiła nas o pomoc. Do listu dołączona była mapa. Za jej pomocą szliśmy wyznaczoną trasą. Musieliśmy zebrać kwiaty i wykonać zadania, które przygotowała dla nas Pani Wiosna.
Trzeba było rozwiązać zagadki, rebusy, znaleźć oznaki wiosny, z patyków ułożyć napisy, rozszyfrować wiosenne hasła. A wszystko po to, aby pani Wiosna zagościła u nas. Na wszystkich czekała nagroda w postaci ogniska z kiełbaskami. Ognisko przygotował znany nam leśniczy p. Mirek, który pomagał nam również w zabawie oraz z kl.IV-VI poszedł powiesić budki lęgowe wykonane przez uczniów tej klasy. Opowiedział nam wiele ciekawostek o ptakach. 
Wiosenne podchody dostarczyły nam wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
Alicja Biela, Ania Zając

Wycieczka do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Dnia 31 marca br. uczniowie gimnazjum zwiedzili Kraków. Głównym celem wycieczki było poznanie życia studentów i profesorów w dawnych czasach dzięki wizycie w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

PROJEKT EDUKACYJNY KLASY I An i II An GIMNAZJUM

Celami projektu pt: "Jak wyglądała szkoła dawniej, a jak wygląda dziś?" było zdobycie wiedzy na temat historii szkolnictwa oraz zmotywowanie uczniów do samodzielnego rozwoju dzięki możliwości, jakie daje nam współczesna szkoła.

WIZYTA W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Drugi już raz w ramach zajęć międzygrupowych poświęconych spotkaniom z książką wychowankowie grup wychowawczych SOSW udali się z wizytą do Miejskiej Biblioteki. W porównaniu z naszą szkolną wydała im się ogromna. Na miejscu czekały już panie bibliotekarki. One to zapoznały wychowanków z czytelnią, w której każdy mógł przejrzeć interesujące go czasopisma i pokazały liczny skatalogowany księgozbiór. Młodzież miała okazję przejść się pomiędzy ciasno ustawionymi pełnymi książek regałami. Tam z reguły mogą przebywać tylko pracownice biblioteki i to one podają potrzebne tomy. Panie pokazały, w jaki sposób, przy pomocy komputera można sprawdzić, czy książka, którą chce się wypożyczyć jest na stanie biblioteki. Nasi wychowankowie mogli potem sami przy pomocy komputera szukać interesujących ich pozycji. Mieli również okazję obejrzeć coś nietypowego dla biblioteki, a mianowicie…. makietę czołgu – rekwizytu przygotowanego na zbliżającą się miejską „Noc z Andersenem”. Oczywiście wszyscy chcieli mieć zdjęcie z czołgiem.

„Odetchnij. Mini warsztat technik relaksacyjnych”

W dniu 07.04.2017 r. na Sali Doświadczania Świata, odbyło się spotkanie warsztatowe dla Rodziców Dzieci Zespołów Rewalidacyjno – Wychowawczych oraz Rodziców Dzieci Przedszkola. Celem treningu relaksacyjnego, było wprowadzenie rodziców w błogi stan relaksu oraz wewnętrznego odprężenia i spokoju. Rodzice, w dodatkowo odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu, mogli wczuć się w rytm towarzyszącej im muzyki oraz poczuć ciepło płonącego blasku świec. Po części praktycznej, odbyła się wymiana towarzyszących podczas treningu przeżyć oraz doświadczeń, a całość spotkania umilił kącik kulinarny ze zdrowymi, smakowitymi przekąskami. Całe spotkanie upłynęło w przyjaznej atmosferze dobrego humoru i uśmiechu, w myśl sentencji przewodniej: „Patrz na życie optymistycznie... 
...mimo, pomimo, wbrew i na przekór...”

OŚRODKOWA IMPREZA PROFILAKTYCZNA "DZIEŃ BEZ PRZEMOCY"

W naszym Ośrodku 22 lutego 2017 roku odbyła się po raz piąty już impreza profilaktyczna dla całej społeczności pod nazwą "Dzień Bez Przemocy" oraz Bezpieczne korzystanie z Internetu.

XVI POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY

W dniach 21-23 marca 2017 r. już po raz szesnasty w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Konrada Mańki w Lublińcu odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczny "Chroń ptaki i zwierzęta, zawsze o ich losie pamiętaj".

DOKARMIANIE ZWIERZĄT ZIMĄ

Zima to bardzo ciężki okres dla dzikich zwierząt. Z powodu grubej pokrywy śnieżnej i mrozu zwierzyna ma bardzo utrudniony dostęp do żywności i wody. Dlatego uczniowie kl.IV-VI postanowili im pomóc.

KONKURSY CZYTELNICZE W BIBLIOTECE

W marcu 2017 w bibliotece szkolnej odbyły się dwa konkursy czytelnicze. Pierwszy przeznaczony był dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej i uczniów zespołów edukacyjno - terapeutycznych.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

W lutym nasza szkoła corocznie włącza się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem: "Razem zmieniamy internet na lepsze".

KARNAWAŁ JESZCZE TRWA

Dnia 01 lutego 2017 roku klasa 1-3n, 1-3 i ZET B wraz z nauczycielami zorganizowały bal przebierańców. Bardzo nam się podobało. Był słodki poczęstunek, super muzyka oraz mnóstwo konkursów i zabaw z nagrodami. Szkoda,że każdy dzień w szkole nie jest taki jak ten... 
Ewa Fokczyńska-Nowak, Zofia Kaźmirek, Izabela Kukiełka

KOLĘDNICY Z SOSW W DPS "KOMBATANT"

Już tradycją stało się, że co roku grupka kolędników z SOSW odwiedza pensjonariuszy lublinieckiego Domu Pomocy Społecznej „Kombatant". Również w tym roku oprócz słodkiego poczęstunku składającego się z prawdziwego staropolskiego piernika i innych słodkości, zabrzmiały tradycyjne kolędy. Dzieci ze Szkoły Podstawowej z klasy pani Ewy Fokczyńskiej-Nowak pod kierownictwem pani Kasi Kościelnej przygotowali kolędy w języku angielskim wraz z choreografią. Wszystkich uczestników tego wzruszającego spotkania połączył śpiew tradycyjnych polskich kolęd śpiewanych przy akompaniamencie pianina, na którym grał wolontariusz Gabriel.

XVIII WSPÓLNE KOLĘDOWANIE 2016

Już osiemnasty raz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Konrada Mańki w Lublińcu odbyło się "Wspólne Kolędowanie". W tym szczególnym dniu, w klimacie Świąt Bożego Narodzenia, przedstawiciele 13 placówek dali przepiękny koncert kolęd i pastorałek. Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, śpiewając również w języku angielskim i niemieckim, muzyczne - grając na instrumentach oraz taneczne.

SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

Dnia 22 listopada uczniowie naszego Ośrodka – Kinga Jaksik i Szymon Winkler wzięli udział w Finale XVI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który pod hasłem "Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie" (Mt. 1,17) miał miejsce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. Miło nam poinformować, iż Szymon Winkler zajął I miejsce, zaś Kinga Jaksik zdobyła II miejsce.

Z WIZYTĄ W TEATRZE...

Dnia 15.12.2015r. klasa IV-VI wraz z p. Alicją Biela i p. Jolantą Bogus wybrała się do teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie na przedstawienie „Zaczarowany Ogród". Jest to wzruszająca i ponadczasowa opowieść o mocy przyjaźni, a także o wszechpotężnej sile natury i przyrody. Nauczyła nas, że każdy może i powinien pokonywać trudności i wierzyć we własne siły. Widowiskowy spektakl ukazuje losy rozpieszczonej sieroty, Mary Lennox, która po śmierci rodziców zamieszkała u bogatego, ale pełnego goryczy, zdziwaczałego wuja. Jeszcze dziwniejszy jest jego dom, w którym często rozlega się czyjś płacz i znajdujący się w pobliżu domu ogród, do którego nikomu nie wolno wchodzić. Mary postanawia jednak odkryć przyczynę płaczu i dostać się do wnętrza tajemniczego ogrodu. Zadziwiały nas efekty specjalne, przy których czuliśmy się jak w innym świecie. Muzyka potrafiła zmienić strach w radość, a dzięki wspaniałej grze aktorskiej, zapierało nam dech w piersiach. Do Ośrodka wróciliśmy pełni wrażeń i wiary w czary.
Alicja Biela, Jolanta Bogus

ANDRZEJKI

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Świat realny połączył się ze światem magii, czarów, wróżb ludowych. Uczniowie kl.IV-VI oraz II An gimnazjum postanowili wspólnie uczcić tę tradycję. Była to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów. Dobra wróżka Alicja przepowiadała uczestnikom przyszłość. Na wszystkich czekały specjalnie przygotowane na tę okazję wróżby. Każdy mógł "poznać swoją przyszłość" dzięki wróżbom w ciastku, z kubeczków, z butelką. Zaczarowany atrament nad ogniem przepowiedział co czeka w przyszłym roku, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinni się wystrzegać. Uczestnicy imprezy wróżyli sobie też, przebijając szpilką papierowe serce z napisanymi imionami, a wróżba jasnowidza Mikołaja "Szczęśliwa gwiazda" pokazała nie tylko przyszłość, ale również drogę do poprawy swojej sytuacji. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicał smaczny poczęstunek. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Na zakończenie wspólnych wróżb Wróżka życzyła wszystkim spełnienia marzeń i częstszych pobytów w Krainie Fantazji.
Alicja Biela

ŚWIĘTO DRZEWA

"Święto Drzewa" jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku 10 października z przesłaniem "Zasadźmy drzewo dla pokoju". Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w SOSW w Lublińcu w ramach obchodów "Święta Drzewa" podjęli różnorodne działania ekologiczne. 
Jednym z elementów tej akcji był udział uczniów w apelu poświęconym przybliżeniu im tematyki dotyczącej korzyści płynących z troski o las. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego musimy dbać o lasy oraz dlaczego drzewa są dla nas ważne. Wychowankowie aktywnie włączyli się w dyskusję do czego człowiek używa drewna oraz co robić , aby korzystać z niego najbardziej świadomie. Wykorzystując ogromne zainteresowanie tą tematyką nauczyciele - organizatorzy akcji zaproponowali uczniom konkursy: 
  • - wykonanie plakatu pt. "Piękno pobliskich lasów", 
  • - napisanie opowiadania lub wiersza pt. "Las przyjacielem człowieka", 
  • - zbiórkę makulatury. 
Na tę uroczystość zaproszono pracownika Nadleśnictwa w Lublińcu pana Andrzeja Gajdę. Mówił on o procesie rozwoju drzewa od nasionka do okazu dorosłego i pielęgnacji drzewostanu. Rozwinął również temat wichur i zwrócił uwagę na związki pomiędzy drzewami, a zmiany klimatu na naszym terenie. Odpowiedział na szereg pytań zadanych przez dzieci. 
Po spotkaniu w szkole pan leśniczy z uczniami o opiekunami udali się na plac szkolny, aby posadzić sadzonki 15 grabów, które zafundowało Nadleśnictwo w Lublińcu. Sadząc drzewka, uświadomiliśmy naszym uczniom, że pokój na ziemi zależy także od tego, czy będziemy w stanie zachować środowisko naturalne dla przyszłych pokoleń. 
A. Biela

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT CZAS ZACZĄĆ

Tradycją już się stało, że dzieci z najmłodszych klas szkoły podstawowej stroją choinkę w Starostwie Powiatowym w Lublińcu. W tym roku stroiliśmy dwie choinki akurat w dzień św. Mikołaj 06 grudnia. Ozdoby na nie wykonane były przez dzieci przy pomocy rodziców i nauczycieli. Efekt naszej pracy bardzo się wszystkim spodobał. Wydawało się nam, że na tym nasza wizyta w Starostwie się kończy... aż tu nagle…niespodziewanie do sali, gdzie stały nasze choinki wszedł PRAWDZIWY ŚWIĘTY MIKOŁAJ z wielkimi pakami słodyczy. Zrobiło się bardzo świątecznie. Śpiewaliśmy kolędy, rozmawialiśmy z Mikołajem i jedliśmy słodycze. Takiego zakończenia naszej wizyty nigdy byśmy się nie spodziewali. 
BARDZO DZIĘKUJEMY I DO ZOBACZENIA ZA ROK !
Ewa Fokczynska–Nowak, Krystyna Nawrocka, Katarzyna Kościelna

IX EDYCJA "CYTRYNKI" ZA NAMI...

Akcja „BĄDŹ ŻYCZLIWY NA DRODZE” już na stałe zagościła w kalendarzu imprez naszego Ośrodka (jak co roku organizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Życzliwości 21.11.). W tym dniu wspólny patrol lublinieckich policjantów i naszych wychowanków przeprowadza kontrole drogowe - tym razem skontrolowano szesnaście pojazdów. Kierowcy za drobne przewinienia jak zawsze musieli z uśmiechem na twarzy zjeść plasterek cytryny i przyjąć okolicznościowy „mandat” wykonany przez dzieci. Natomiast kierowcy przestrzegający przepisy ruchu drogowego otrzymywali jabłko i uśmiech kontrolujących. Nasza akcja cieszy się już popularnością wśród lublinieckich kierowców, a kierowcy gościnnie przejeżdżający przez nasze miasto przyjmują ją z dużą życzliwością.
Beata Wilk

WYCIECZKA DO OGRODU ZOOLOGICZNEGO WE WROCŁAWIU

Dnia 17 listopada 2016 roku z samego rana uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz przedszkola wybrali się z nauczycielami i do wrocławskiego ZOO. Zwiedziliśmy afrykarium, oceanarium. Poznaliśmy różne egzotyczne, niespotykane gatunki ryb i zwierząt. Dzięki sprzyjającej pogodzie zwiedziliśmy bardzo duży obszar ZOO. Wycieczka była bardzo ciekawa i udana. Wszyscy podziwialiśmy zapał, radość, wytrwałość oraz bardzo duże zainteresowanie najmłodszej uczestniczki wycieczki - trzy-letniego przedszkolaka Milenki.
Ewa Fokczyńska–Nowak, Krystyna Nawrocka, Ks.Grzegorz Sokalski

SUKCES PLASTYCZNY UCZNIÓW KLASY I-VI

Dnia 4.XI.2016r. odbył się finał międzyszkolnego konkursu pt. „Baśnie, legendy i podania Górnego Śląska”, którego organizatorami były Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lublińcu oraz biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu. Spośród zgłoszonych do konkursu 58 prac plastycznych uczennica kl. V Magdalena Kubiciel zdobyła wyróżnienie. Wykonała pracę plastyczną do legendy „Ta góra jest mi lubsza” pod kierunkiem mgr Beaty Korzus. W konkursie uczestniczyli też inni uczniowie: Julia Janota, Rafał Janota, Daniel Magiera, którzy nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami. Udział w konkursie był okazją do poznania baśni, legend i podań naszego regionu.
Beata Korzus

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ 2016

Dnia 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela. Jest to szczególny dzień dla polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi. 
Na wstępie do życzeń dołączył się pan Dyrektor, który równocześnie przekazał życzenia od Starosty Powiatu Lublinieckiego. 
W tym dniu mieliśmy okazję złożyć wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom Ośrodka nasze podziękowania za przekazywaną wiedzę, opiekę i za trud włożony w kształtowanie naszych serc i umysłów. Swoją wdzięczność pragnęliśmy wyrazić poprzez przygotowany program artystyczny.
Mariola Stróżyk