Co nowego w Internacie (dawniej w naszym internacie)
Zajęcia międzygrupowe
Kółko sportowe
Kółko ogrodnicze
Internatek

2018.03.08 Dzień Kobiet.

8 marca odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet. Panowie z Samorządu Wychowanków oraz chłopcy przygotowali część artystyczną. Były wiersze dedykowane Paniom, słodkie upominki oraz kwiaty.

Bożena Niesłonyhttps://photos.app.goo.gl/e0xUZGGT39IxoXFT2

2018.03.07  Bezpieczeństwo w sieci.

W lutym obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, w związku z tym Samorząd Wychowanków Grup Wychowawczych przygotował apel poświęcony  bezpieczeństwu w sieci. Zaproszono panów  Policjantów, którzy omawiali problem nękania, szantażowania i straszenia za pomocą sieci oraz telefonu komórkowego, publikowania ośmieszających zdjęć, informacji i filmów za pomocą internetu.  Korzystając z przygotowanej przez p. Bożenę prezentacji multimedialnej, policjanci uwrażliwiali wychowanków, aby nie podawali nieznajomym swoich danych osobowych, adresów, ani numeru telefonu czy haseł do stron internetowych, poczty czy konta bankowego. Nie należy ufać osobom poznanym przez internet, ponieważ nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie.Na zakończenie apelu wyświetlono film Fundacji Dzieci Niczyje pt. ,, Stop cyberprzemocy”

Bożena Niesłony

https://photos.app.goo.gl/HXqcyvRwdDNHCJck2

2018.02.21 Konkurs wiedzy o zimie.

21.02.2018r w Internacie odbył się "Konkurs wiedzy o zimie". Wychowankowie z młodszych grup wykazywali się ogólną wiedzą o zimie oraz zręcznością w rzucaniu śnieżno-gazetowymi kulami do celu. Poziom trudności poszczególnych zadań był różny. Wychowankowie starali się jak najdokładniej wykonać polecenia, ponieważ każdy punkt był ważny i decydował o wygranej. Rywalizacja była duża, jednak wygrali najlepsi: I miejsce zajęła grupa V chł.,  II- grupa III chł. a III miejsce przypadło grupie III dziewcząt. Wszyscy wychowankowie otrzymali nagrody rzeczowe oraz słodycze

D. Witczak B. Niesłony

2018.02.13 Walentynki w Grupach Wychowawczych.

W dniu 13.02.2018 roku w Sali konferencyjnej w internacie odbyła się walentynkowa impreza. W kolorowo przystrojonej sali, gdzie przeważał kolor czerwonych serc oraz balonów w serduszka, przy dźwiękach tanecznej muzyki uczestnicy doskonale się bawili. Odbywały się konkursy i zabawy, które prowadziły pani Aniela, pani Ania oraz pani Marysia. Konkursy i zabawy cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród wychowanków, którzy bardzo chętnie brali w nich udział, w nagrodę otrzymując słodką niespodziankę. Najlepszą parą taneczną w ten walentynkowy wieczór zostali Andrzej Potempa i Julka Maciach. Gratulujemy! Na zakończenie wszyscy mieszkańcy internatu wraz z wychowawcami zostali poczęstowani pączkiem z walentynkową wróżbą.

A. Dudek, A. Niestrój, M. Kalyta

https://photos.app.goo.gl/w8y0dwrfrklyRnL53

2018.01.23 Zabawa karnawałowa Grup Wychowawczych.

23 stycznia 2018 r., w kolorowo przystrojonej sali konferencyjnej Internatu, odbyła się zabawa karnawałowa, na którą wszyscy czekaliśmy cały rok. Dzieci przygotowały się do zabawy, wymyśliły ciekawe stroje i pięknie wyglądały.  Przy dźwiękach tanecznej muzyki uczestnicy doskonale się bawili. W przerwach między tańcami odbywały się zabawy i konkursy, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród wychowanków. Tradycją zabaw karnawałowych jest wybór króla i królowej balu. Królową balu została Alicja Kolaska a królem Jakub Łazienka. Naszą karnawałową zabawę uwieńczyła dyskoteka. Zabawę przygotowały panie Danuta Grobelna i Iwona Praska.

B.N.

https://photos.app.goo.gl/W4YTP6aRuhM8dTon1

2018.01.17  Bezpieczne ferie-spotkanie z policjantami.

Zbliżają się ferie zimowe, dlatego Samorząd Wychowanków Grup Wychowawczych w dniu 17.01.2018 r.  zaprosił na spotkanie policjantów, którzy przypomnieli zasady bezpieczeństwa oraz omówili różnego rodzaju sytuacje niebezpieczne, jakie mogą wystąpić w trakcie zimowych szaleństw. Policjanci przestrzegali wychowanków przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne, ostrzegali przed zabawą w pobliżu dróg, przypomnieli numery alarmowe i poruszyli sprawy związane z bezpieczeństwem na drodze. Mamy nadzieję, że odbyte spotkanie zwiększy świadomość naszych wychowanków, pozwoli im uniknąć niebezpiecznych sytuacji i bezpiecznie spędzić ferie zimowe.

Bożena Niesłony

https://photos.app.goo.gl/xBHTVrSn0s7bAcDE2

2018.01.11 Bajkowy wieczór w Internacie.

11 stycznia 2018 roku, kiedy za oknem szaro i zimno, starsi wychowankowie z Samorządu Wychowanków postanowili dla młodszych kolegów zorganizować wieczorny seans bajkowy. Na półtorej godziny nasza sala konferencyjna zamieniła się w małe, kameralne kino. Chłopcy przygotowali i podłączyli sprzęt nagłaśniający, przynieśli dywan a nawet materac, by młodszym kolegom było miło i przytulnie, a następnie zaprosili do obejrzenia uroczej opowieści o małym reniferku i jego największym marzeniu. W takiej atmosferze zimowy wieczór minął bardzo szybko a wychowankowie zrelaksowani, z pozytywnymi emocjami, spokojnie poszli spać.
                                                                                                                          Bożena Niesłony
 

2017.12.20 Wigilia - magia Świąt Bożego Narodzenia.

W dniu 20 grudnia społeczność Ośrodka, dyrekcja, grono pedagogiczne, zaproszeni goście oraz rodzice spotkali się przy wspólnym wigilijnym stole, aby poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W przepięknej świątecznej dekoracji i przy akompaniamencie organów i skrzypiec śpiewaliśmy wspólnie kolędy i  składaliśmy  sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem. Nasze słodkie aniołki pięknie śpiewały razem z nami a grupa Ladies również zaprezentowała się, śpiewając znaną kolędę. Wszyscy zebrani czuli niezwykły nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Nad całym programem artystycznym czuwała pani Małgosia Imiolczyk oraz pani Danuta Grobelna.
Bożena Niesłony
https://photos.app.goo.gl/HBFJkaUhDJmczI813

2017.12.06  Spotkanie z Mikołajem w Grupach Wychowawczych.


6 grudnia, już od samego rana towarzyszyła nam podniosła atmosfera, ponieważ podczas śniadania, odwiedzili nas pomocnicy Świętego Mikołaja, którzy zaprosili nas na wieczorne spotkanie ze Świętym Mikołajem. W oczekiwaniu na przybycie Gościa wszyscy wychowankowie wzięli udział w zabawie przygotowanej przez jego pomocników. Wyznaczeni kapitanowie drużyn pomagali w rozwiązywaniu zagadek i rebusów związanych z tym Świętym, np. każda drużyna musiała po wysłuchaniu i obejrzeniu fragmentu bajki pt.,, Rudolf Czerwononosy”, wypisać wszystkie imiona reniferów-pomocników Św. Mikołaja. Z tym zadaniem wszyscy znakomicie sobie poradzili. Dzieci spontanicznie zaśpiewały świąteczną piosenkę i głośno nawoływały Mikołaja. W końcu przybył Mikołaj z wielkim koszem prezentów. Wszyscy bardzo miło Go przywitali. Nasz Gość obdarował wszystkie grzeczne dzieci słodyczami. 
Wieczór spędzony z Mikołajem przyniósł dzieciom dużo uśmiechu i radości.
 Beata Wilk
Anna Dudek
Bożena Niesłony
  
https://photos.app.goo.gl/R2ockuHWlmKRyUf63          

2017.11.27 Andrzejki

27 listopada wychowankowie oraz wychowawcy zgromadzili się ,aby przy blasku świec, Wróżki Kasia i Ola w zabawny sposób powróżyły wszystkim zebranym. Wylosowana wróżba ukryta w zaczarowanym pączku wzbudziła wiele uśmiechu na twarzy uczestników. Zjadając pączka, każdy dowiedział się co mu los przyniesie w darze w najbliższej przyszłości. Natomiast zjadanie magicznego ciastka powieszonego na sznurku wywołało wiele radości. Po wróżbach przyszedł czas na zaczarowaną dyskotekę. Dobra zabawa towarzyszyła uczestnikom do samego końca.
B. N.

  https://photos.app.goo.gl/JHCIgqIVr4OllUsI2

2017.11.21 10 – LECIE „CYTRYNKI”.

10 lat temu z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień po raz pierwszy wspólnie z lublinieckimi policjantami zorganizowaliśmy akcję „ Bądź życzliwy na drodze”, którą wszyscy nazywają „ Cytrynką.” Akcja zyskała dużą popularność i tak od 2007 roku na stałe wpisała się w kalendarz imprez naszego Ośrodka. Tradycyjnie, jak każdego roku, wspólny patrol naszych wychowanków i policjantów przeprowadzał kontrole drogowe: mierzył prędkość pojazdów, sprawdzał stan techniczny i wyposażenie pojazdów. Kierowcy, którzy jechali zgodnie z przepisami otrzymywali słodkie jabłko oraz okolicznościowy mandat przygotowany przez dzieci i element odblaskowy. Sprawcy drobnych wykroczeń drogowych musieli zjeść z uśmiechem na twarzy plaster cytryny a z okazji jubileuszu byli poddani trochę surowszej karze. Dzięki Straży Pożarnej, która wsparła jubileuszową edycję cytrynki i policji dzieciaki przygotowały stanowiska ze specjalnymi zadaniami, które kierowcy losowali: pokonanie toru przeszkód w alkogoglach, udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym lub wykonanie resuscytacji przy wykorzystaniu fantoma. Podczas przeprowadzonych kontroli nie wszyscy kierowcy byli nagradzani jabłkiem. Niestety jeszcze zbyt wielu zdarza się łamać dopuszczalną prędkość ( pomimo znaku ostrzegawczego „ uwaga dzieci” ), podróżować bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, bez wymaganych dokumentów czy też nie do końca sprawnym samochodem. Mimo drobnych nadużyć przepisów wszyscy kierowcy z dużą życzliwością przyjęli akcję, tym bardziej, że tylko ten jeden dzień w roku obyło się bez mandatu karnego i punktów.
Beata Wilk
 
https://photos.app.goo.gl/9umGVFqfG58iOxnE3 

2017.11.21 Dzień Życzliwości w Grupach Wychowawczych.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzony jest 21 listopada w ponad 180 krajach całego świata. Święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem, a Izraelem. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Takiego święta nie mogło zabraknąć w naszym internacie. Dlatego też starsi wychowankowie przygotowali dla wszystkich miłą niespodziankę: witając z samego rana uśmiechem i miłym słowem mieszkańców internatu i pracowników częstowali wszystkich słodkościami. Mamy nadzieję, że tak rozpoczęty dzień pozwolił nam inaczej spojrzeć na ten dzień i wszystkie pozostałe dni w roku. Bądźmy mili dla siebie codziennie, a z pewnością życzliwość, którą wysyłamy wróci do nas z nawiązką! 
Beata Wilk, Anna Dudek


https://photos.app.goo.gl/QicmZN4ZHU1lrRHE2

2017.11.15 „Alkohol – nie, dziękuję …”z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie.

15. 11 w ramach zajęć programowych - skierowanych do wychowanków, którzy chcą ubiegać się o prawo jazdy lub już je posiadają - spotkali się policjanci Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu. Funkcjonariusz drogówki przedstawił młodzieży przepisy dotyczące kandydatów na kierowców oraz szczegółowo omówił kwestie dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Profilaktyk zwrócił uwagę na przyczyny zdarzeń drogowych z udziałem młodych kierowców. Niestety najczęściej niewłaściwej ocenie własnych umiejętności towarzyszy nadmierna prędkość i brawura. Przestrzegali też przed pokusą prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Jak to jest niebezpieczne uczestnicy spotkania mogli przekonać się dzięki alkogoglom , które policjanci przynieśli na zajęcia. Po założeniu ich czas reakcji kierowcy jest zupełnie inny: problemem było zrobienie kilku kroków po linii prostej czy złapanie piłeczki.
Tego typu zajęcia miały na celu uświadomienie młodym ludziom wpływu alkoholu na funkcjonowanie człowieka. Zdobycie wiedzy na ten temat pozwoli zwiększyć ich świadomość i lepiej zrozumieć jakie zagrożenie dla życia i zdrowia własnego, ale także innych, może mieć jedna źle podjęta decyzja.
Beata Wilk

https://photos.app.goo.gl/w1rK59kVo2ev37to2

2017.11.15 Bajkowozowe czytanki.

Po raz kolejny spotkaliśmy się z naszym Bajkowozem. Tym razem śledziliśmy losy ,,Pięciu nieudanych". Piękne opowiadanie o pięciu przyjaciołach, nieudacznikach, którzy spotykając Idealnego, przekonują się, że przyjaźń ma  ogromną siłę i pomimo swych ułomności każdy z nich jest wyjątkowy i  wspaniały.
B.N.
   
https://photos.app.goo.gl/6IqiYg7aHBazOjAC2

2017.10.26 Zakończenie jesiennej akcji sprzątania.

26 października Samorząd Wychowanków podsumował ,,Akcję Jesień". Podziękowano wszystkim wychowankom za trud włożony w sprzątanie terenu wokół naszego Ośrodka.Każdy kto chociaż na chwilę włączył się do naszej akcji, przyczynił się do tego, by nasz Ośrodek stawał się coraz piękniejszy. Nagrodą dla wszystkich był wspólny grill a wieczorem nasi wychowankowie świetnie bawili się na dyskotece.
B.N.
https://photos.app.goo.gl/uYaC18ocXeKYmUQv2 

2017.10.25 Konkurs wiedzy o jesieni.

W pełni jesiennego sezonu w październiku w internacie odbył się konkurs „Wiedzy o jesieni”. Przedstawiciele młodszych grup wychowawczych mogli wykazać się wiedzą na temat charakterystycznych cech jesieni oraz zaprezentować swoje umiejętności manualne w pracy plastycznej.Wszystkie grupy biorące udział w konkursie zostały nagrodzone słodyczami i otrzymały dyplomy.
  • I miejsce - grupa 3 chłopców
  • II miejsce - grupa 3 dziewcząt
  • III miejsce - grupa 5 chłopców
  • IV miejsce - 4 chłopców
Jolanta Bogus, Bożena Jaskulska

 

 

2017.10.18 Spotkanie z  Bajkowozem. 

Nasze kolejne już spotkanie z Bajkowozem było pełne niespodzianek. Wybraliśmy się na spacer po świecie bajki i razem z pieskiem Astonem przeżywaliśmy jego przygody oraz opiekowaliśmy się znalezionymi kamykami. Rozmawialiśmy o uczuciach i emocjach, które towarzyszyły Astonowi, o przyjaźni i trosce o innych. Odkrywaliśmy niesamowite zakamarki naszej biblioteczki na kółkach.
Bożena Niesłony
     
https://photos.app.goo.gl/kys8WTqiub9ZWS913

2017.10.17 Uroczyste Pasowanie na Wychowanka Grupy Wychowawczej.
17 października 2017 roku w naszym Internacie odbyło się uroczyste pasowanie na Wychowanka Grupy Wychowawczej. Aby lepiej się poznać, Samorząd Wychowanków przygotował w prezentacji multimedialnej, zdjęcia wszystkich naszych nowych wychowanków wraz z krótkim opisem ich zainteresowań. Po prezentacji wszyscy nasi nowi wychowankowie z uśmiechem na twarzy kosztowali plasterek cytryny. Po tym wesołym wyzwaniu, Pani Dyrektor wielkim ołówkiem Uroczyście Powitała nowych wychowanków w gronie naszej internatowej społeczności. 
B.N.

https://sites.google.com/a/soswlubliniec.pl/home/internat/winternacie/IMG_20171017_174036.jpg

2017.10.13 Dzień Nauczyciela w Grupach Wychowawczych.
Z okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela wychowankowie z Samorządu Wychowanków przygotowali dla wychowawców miłą niespodziankę. W czwartkowe popołudnie wychowawcy usiedli przy wspólnym stole, by w miłej atmosferze poczęstować się ciastem i kawą. Były również życzenia i kwiaty wykonane własnoręcznie przez wychowanków. Nie tylko wychowawcy miło spędzali czas, otóż nasi wychowankowie mieli okazję obejrzeć ciekawą bajkę, posilając się przy tym wyśmienitą owocową galaretką. Wspólne biesiadowanie zakończyliśmy w znakomitych nastrojach.
B.N.


2017.10.05 Dzień Chłopaka.

 
W dniu 5 października z okazji Dnia Chłopaka świętowaliśmy w internacie Święto Pieczonego Ziemniaka. Na początku spotkania dziewczyny złożyły chłopakom serdeczne życzenia a następnie poczęstowały ich słodkim upominkiem. Motywem przewodnim wszystkich zabaw i konkursów był ziemniak. Wszystkie grupy mogły sprawdzić swoją wiedzę nt tego popularnego warzywa. Do zadań należało m.in. wypisać inne nazwy ziemniaka. Tym samym pojawiły się bulwy, pyry, kartofle, ziemniaczki, gruły :-), wychowankowie otrzymali wykreślankę w której musieli znaleźć ukryte potrawy z ziemniaka. Konkurencja kulminacyjną przeznaczoną tylko dla chłopców było odwinięcie z folii aluminiowej, obranie ze skórki ciepłego ziemniaka i zjedzenie go. Najszybciej wykonał to zadanie Jakub Łazienka a na drugim miejscu był Zbyszek Olszewski. Każda konkurencja była nagrodzona słodkim upominkiem.
Wesołe popołudnie pod znakiem bulwy przygotowały panie: Danka W., Monika Z. i Bożena N.

 

2017.10.02 Apel-Bezpieczne grzybobranie.

W dniu 2 października pani Danuta Grobelna opowiedziała wychowankom o przyjemnym hobby, jakim jest zbieranie grzybów. Zwróciła szczególną uwagę na bezpieczne zachowanie się w lesie, oraz przypomniała jakie są grzyby jadalne a jakich nie wolno zbierać, jak należy zachowywać się w lesie oraz czym grozi zatrucie grzybami.

B.N.
https://photos.app.goo.gl/kFwQAumjStdHmN5I3

2017.09.25 DZIEŃ BEZ SAMOCHODU-wycieczka rowerowa.
Dnia 22.09.2017 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji w poniedziałek 25.09.2017 r. wychowankowie SOSW z opiekunami wzięli udział w wycieczce rowerowej. celem wyprawy było propagowanie zdrowego i ekologicznego stylu życia zgodnego z przyrodą. Uczestnicy jadąc na rowerach prezentowali napotkanym osobom hasła związane z tym świętem np.: „Zamień samochód na rower”, „Auto też chce wakacji”, „Samochód zanieczyszcza glebę”. Młodzież wyposażona w stosowny sprzęt rowerowy pomyślnie przejechała 14 km rowerowymi ścieżkami naszej okolicy dojeżdżając do celu, czyli Oblackiej Przystani w Kokotku. Ale między czasie po drodze spotkaliśmy rowerzystę, który pożyczył nam pompkę, aby dopompować koła. W przerwie technicznej, niektórzy z nas wskoczyli do lasu po dary runa leśnego i w ten sposób wróciliśmy z kilkunastoma grzybkami. Na miejscu, w Oblackiej Przystani zwiedziliśmy obiekt, pospacerowaliśmy po molo na którym zjedliśmy słodki poczęstunek. Po wykonaniu pamiątkowych fotek ruszyliśmy w drogę powrotną. Szczęśliwie wróciliśmy do internatu. Pogoda nam dopisała, pogoda ducha jeszcze bardziej. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i pytali: „Kiedy następna wycieczka?” 
Wycieczkę przygotowały, relację napisały, zdjęcia wykonały: wych. D. Witczak, M. Zaręba
  

  
https://photos.app.goo.gl/yMsr94dMbE0ER6Hn1

2017.09.18 Nowy rok szkolny – Apel Samorządu Wychowanków
Rozpoczął się kolejny rok szkolny, dlatego 18 września  pani wicedyrektor Ośrodka oraz Samorząd Wychowanków powitali wszystkich wychowanków, życząc im bezpiecznego i  radosnego pobytu w Ośrodku. Internat jest drugim domem, aby był bezpieczny Samorząd przypomniał wszystkim zasady bezpieczeństwa w Ośrodku oraz najważniejsze punkty z Regulaminu Wychowanka.
SW
                                    
https://photos.app.goo.gl/Eualesy87yX9fQ282


W naszym internacie
Cicho-Sza
Lejdis
2016-2017 w Internacie