Internatowe archiwum (dawniej 2016-2017 w Internacie)
Zajęcia międzygrupowe
Kółko sportowe
Kółko ogrodnicze
Internatek
2017.06.22 Bezpieczne Wakacje.
Wkrótce wakacje, dlatego na zakończenie roku szkolnego sw zorganizował apel, na którym przedstawiono zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Specjalnym gościem był policjant, który przypomniał wszystkim o zachowania bezpieczeństwa na kąpieliskach podczas opalania się i wędrówkach po górach. Przypomniał nam również numery alarmowe, pod które można dzwonić w razie niebezpieczeństwa. Na zakończenie życzyliśmy sobie nawzajem bezpiecznych i radosnych wakacji.
SW

2017.06.21 Turniej grup FAMILIADA – ostatni etap i podsumowanie

Począwszy od listopada 2016 r. przez cały rok szkolny na terenie internatu SOSW rozgrywany był turniej grup wychowawczych FAMILIADA. Wychowankowie poszczególnych grup spotykając się co miesiąc rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej i starszej. Na każdym etapie w trakcie trwania konkursu uczestnicy musieli odpowiedzieć na 13 otwartych pytań z różnych dziedzin. 20 czerwca odbyły się dwa ostatnie pojedynki. Wpierw spotkały się wychowanki grupy III z kolegami z grupy VII. Po zaciekłej rywalizacji to one wygrały i to one godzinę później zmierzyły się w finale ze zwycięzcami poprzedniego etapu – chłopcami z grupy VI. Do rozgrywki finałowej młodzież podeszła bardzo ambitnie. Uczestnicy wykazali się sporą wiedzą i zaangażowaniem. Po podliczeniu punktacji okazało się, że turniej wśród grup starszych wygrały właśnie dziewczyny. W środę 21 czerwca w trakcie uroczystego apelu poprzedzającego wspólne grillowanie podsumowany został cały turniej i wręczone zostały nagrody zwycięzcom poszczególnych grup wiekowych, czyli grupie III dziewcząt i triumfatorom grup młodszych - chłopcom z III grupy. 
Po zakończeniu apelu młodzież stwierdziła, że turniej bardzo im się podobał i chętnie zmierzą się między sobą w przyszłym roku szkolnym.
Jolanta Famuła, Bożena Jaskulska
 

2017.06.13 Bajkowóz - Twórcze Spotkanie z książką.

30 maja 2017r. dzięki wspaniałym ludziom i Fundacji "Serdecznk” nasz Ośrodek otrzymał dwa piękne Bajkowozy. Nasi wychowankowie zachwyceni biblioteczką na kółkach odkrywali niesamowite zakamarki oraz całe mnóstwo niespodzianek skrywanych w szufladkach naszego bajkowego pojazdu. Dzieci nie mogły się już doczekać kolejnego spotkania z Bajkowozem, dlatego 13 czerwca pani Bożena zaprosiła wychowanków do spaceru po świecie bajki. Po przekroczeniu czarodziejskiej bramy przenieśliśmy się do innego świata i razem z IGNATKIEM przeżywaliśmy jego przygody i szukaliśmy dla niego przyjaciela. Rozmawialiśmy sobie o uczuciach i emocjach, które towarzyszyły Ignatkowi, czasem towarzyszą i nam samym, próbowaliśmy nazwać te emocje. Ubogaceni w nowe doświadczenia, niestety musieliśmy wrócić z zaczarowanego świata, ale już czekamy na kolejne po wakacjach spotkanie z naszą niezwykłą biblioteczką.
Bożena Niesłony
   

2017.06.08 Wycieczka do Warszawy.

W dniu 8 czerwca nasi wychowankowie uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Dzięki zaproszeniu od Fundacji Legii zwiedzali Stadion Miejski Legii Warszawa im. Józefa Piłsudskiego. Mogli na własne oczy zobaczyć wszystkie te miejsca, w których piłkarze przygotowują się do meczu, walczą na murawie i odpoczywają po rywalizacji. Dzięki firmie De Soto Sp. z o. o nasi podopieczni zwiedzili także Stadion Narodowy. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem wielkości obiektu, jego wyposażeniem i nowoczesnością. Będąc na wysokości murawy każdy przez chwilę poczuł się reprezentantem Polski. Wychowankowie zwiedzali także Stare Miasto, okolice Kolumny Zygmunta i Zamku Królewskiego . Wyjazd był bardzo udany. Wszyscy chętnie wrócą do Warszawy.
 
 

2017.06.08 Dziecięce rozgrywki gier planszowych i nie tylko.

W internacie SOSW odbyły się dziecięce rozgrywki typu: „Chińczyk”, „Domino”, „Piotruś”, „Jenga”, „Puzzle”, „Memory”. Najlepsi zawodnicy otrzymali słodkie niespodzianki i dyplomy Mistrza danej konkurencji. Zabawa upłynęła w miłej i radosnej rywalizacji.
Jolanta Bogus, Katarzyna Wilczyńska-Gołąbek 
 
 

2017.05.26 Dzień Dziecka-Dzień Rodziny

W piękny, majowy dzień w naszym Ośrodku odbył się festyn rodzinny. Zaproszeni goście, rodzice z dziećmi oraz wychowankowie, korzystali z wielu atrakcji przygotowanych dla nich w tym dniu. Sportowych wrażeń dostarczył bieg w minimaratonie oraz mecz piłki nożnej. Dla najmłodszych czekały kolorowe piłki, materace, ogromne bańki mydlane, malowanie twarzy i wiele wesołych gier i zabaw. Każdy kto brał udział w zawodach i konkurencjach otrzymał słodkie upominki. Po wyczerpujących zabawach można było usiąść do wspólnego grilla, częstując się kawą, ciastem oraz pieczonymi kiełbaskami. Wszystkim organizatorom dziękujemy za przygotowanie tego wspaniałego festynu i zapraszamy za rok. 
  
                 2017.05.26 Cicho-Sza - Dzień Rodziny

26 maja 2017 roku na terenie SOSW w Lublińcu obchodziliśmy Dzień Otwarty, Dzień Rodziny i podsumowanie Pozytywnej Kampanii. Grupa "Cicho - Sza" zaprezentowała się w inscenizacji do piosenki "Zupa Romana":)
Bożena Jaskulska


2017.05.10 Wizyta w miejskich wodociągach

Na pewno nie jeden z nas zastanawiał się, skąd bierze się woda płynąca z kranów. Wychowankowie internatu SOSW postanowili to sprawdzić w ramach swych zajęć międzygrupowych. Okazją, by to uczynić był obchodzony niedawno Światowy Dzień Ziemi. I tak po uzyskaniu odpowiedniej zgody wybrali się 10 maja br. do Ujęcia Wody nr 1 usytuowanego przy ul. Piaskowej. Na miejscu czekał już pan, który oprowadził ich po zakładzie, udzielił ciekawych informacji i pokazał urządzenia – agregaty pompowe, dzięki którym woda z głębokości ok. 440 m wydobywana jest na powierzchnię i tłoczona do specjalnego zbiornika, skąd rurami transportowana jest do domów i zakładów pracy. Młodzież zobaczyła olbrzymią pompę głębinową i różnego rodzaju urządzenia pomiarowe. Zrobiła też sobie degustację wydobytej wody. Mimo, że to ta sama woda, która płynie z kranów jakoś tak inaczej, podobno lepiej im smakowała. Po zwiedzeniu Ujęcia wychowankowie mogli też wdrapać się na olbrzymie zbiorniki – rezerwuary wody i popodziwiać okolicę wysokości. 
Wycieczka się udała. Młodzież wróciła zadowolona i z nowymi wiadomościami. Po tym doświadczeniu wychowankowie, którzy na niej byli na pewno inaczej spojrzą na wodę płynącą z kranów i pamiętając jak trudno ją pozyskać będą się starać o jej oszczędzanie.
Mgr Jolanta Famuła


2017.04.26 Cicho-Sza na gali konkursu „Najsprawniejszy w zawodzie”

Podczas gali wręczania nagród na Regionalnym Konkursie "Najsprawniejszy w zawodzie" w Częstochowie gościnnie występowała grupa artystyczna Cicho- Sza w inscenizacji pt."Zupa Romana". 
Bożena Jaskulska

2017.04.24. Międzynarodowy Dzień Ziemi

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w dn. 24.04.2017r. odbył się konkurs wiedzy pt. „ Nasza planeta Ziemia” . Do konkursu przystąpili reprezentanci sześciu grup wychowawczych II dz. , III dz , III chł, IV chł , V chł, VII chł.. Zawodnicy musieli wykazać się ogólną wiedzą przyrodniczą i ekologiczną. Najlepsze wyniki osiągnęli wychowankowie z gr. III chł- zajmując I miejsce , II miejsce- VII chł, III miejsce – V chł Gratulujemy.
Beata Wilk , Danuta Grobelna 
           

2017.04.19 Wielkanocne szukanie zajączka.

Grupa wychowanków wybrała się na wielkanocne poszukiwania zajączka na podstawie listu z zadaniami. Zabawa była przednia ale jeszcze lepsza po znalezieniu wielkanocnych niespodzianek. 
Beata Wilk, Danuta Grobelna
 

2017.04.05 Wycieczka do JUMPCITY w Katowicach

Aktywność fizyczna sposobem na nudę.Park Trampolin JUMPCITY w Katowicach to super miejsce dla wszystkich aktywnych, to miejsce, w którym spełniają się marzenia o lataniu…to również miejsce, w którym można przełamywać swoje słabości.

5 kwietnia grupa wychowanków SOSW mogła osobiście przekonać się o wyjątkowości tego miejsca, biorąc udział w bardzo skocznej, pełnej energii i żywiołowej lekcji WF. Pod fachowym okiem instruktorów uczyli się skoków, padów a niektórzy- ci bardziej odważni- nawet z powodzeniem wykonywali salda wprost do basenu z gąbkami. Zabawy ruchowe na trampolinach i ścieżkach akrobatycznych były super zabawą połączoną z odpowiednią dawką zdrowego ruchu- można było wyskakać się do woli…

Za super zabawę dziękujemy firmie De Soto Sp. z o.o., która kolejny raz opłaciła wyjazd naszych wychowanków
Beata Wilk
            


2017.04.04 Turniej grup FAMILIADA

Za nami turniej grup młodszych. Teraz przyszła kolej na grupy starsze. Na początek 3 kwietnia spotkali się z sobą przedstawiciele grup V i VI chłopców. Tradycyjnie, tak jak ich poprzednicy musieli się zmierzyć z 13 otwartymi pytaniami. Tradycyjnie też pytania dotyczyły różnych aspektów otaczającego świata. Chłopcy musieli min. posiadać wiadomości przyrodnicze, geograficzne, przyrodnicze, a także np. znać wyposażenie kuchni, czy piórnika ucznia. Uczestnicy wykazali się sporą wiedzą i w zasadzie większą część konkursu mieli zbliżoną ilość punktów. Dopiero w samej końcówce przewagę zdobyli chłopcy z VI grupy i to oni zmierzą się w maju ze zwycięzcami następnego konkursu, czyli z grupą III dziewcząt, bądź VII chłopców. 
By ułatwić wychowankom i pozwolić na bieżąco weryfikować swoją wiedzę przygotowana została prezentacja multimedialna i po podliczeniu punktów za każde pytanie ukazywały się w formie obrazów prawidłowe odpowiedzi. 
Jolanta Famuła, Bożena Jaskulska

2017.03.28 WIZYTA W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Drugi już raz w ramach zajęć międzygrupowych poświęconych spotkaniom z książką wychowankowie grup wychowawczych SOSW udali się z wizytą do Miejskiej Biblioteki. W porównaniu z naszą szkolną wydała im się ogromna. Na miejscu czekały już panie bibliotekarki. One to zapoznały wychowanków z czytelnią, w której każdy mógł przejrzeć interesujące go czasopisma i pokazały liczny skatalogowany księgozbiór. Młodzież miała okazję przejść się pomiędzy ciasno ustawionymi pełnymi książek regałami. Tam z reguły mogą przebywać tylko pracownice biblioteki i to one podają potrzebne tomy. Panie pokazały, w jaki sposób, przy pomocy komputera można sprawdzić, czy książka, którą chce się wypożyczyć jest na stanie biblioteki. Nasi wychowankowie mogli potem sami przy pomocy komputera szukać interesujących ich pozycji. Mieli również okazję obejrzeć coś nietypowego dla biblioteki, a mianowicie…. makietę czołgu – rekwizytu przygotowanego na zbliżającą się miejską „Noc z Andersenem”. Oczywiście wszyscy chcieli mieć zdjęcie z czołgiem. 
Wychodząc w korytarzu przy drzwiach do biblioteki wychowankowie zauważyli kosz z książkami, którzy ludzie jako niepotrzebne im ofiarują innym czytelnikom. Obiecali, że po rozmowie z rodzicami sami przyniosą książki z których już „wyrośli”, by móc je podarować innym. 
Mgr Jolanta Famuła

2017.03.22 Przedstawienie Teatrzyku Kukiełkowego

Już po raz drugi panie bibliotekarki odwiedziły nasz Ośrodek. Tym razem przygotowały dla naszych wychowanków bajkę o Czerwonym Kapturku. Dzieci 
z zaciekawieniem obserwowały przygody Czerwonego Kapturka, i żywo reagowały na losy bohaterów. Na zakończenie spotkania była miła niespodzianka. Otóż, sam Czerwony Kapturek rozdawał wszystkim dzieciom słodycze. Tym słodkim akcentem zakończyło się nasze kolejne spotkanie z teatrem, 
Bożena Niesłony

2017.03.17-18 Cicho-Sza na III Ogólnopolskim Konkursie Polsko-Angielskiej Wiedzy Gastronomicznej

Grupa „CICHO-SZA” zaprezentowała się w części artystycznej podczas inauguracji Konkursu z inscenizacją piosenki niemieckiej grupy muzycznej Schrott nach 8 – Zuppa Romana. Grupa przedstawiła podczas uroczystości zakończenia Konkursu prezentację piosenki w języku migowym pod tytułem „Colour of your life”, w wykonaniu polskiego piosenkarza Michała Szpaka.
Bożena Jaskulska

2017.03.08 Dzień Kobiet

8 marca odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet. Panowie z Samorządu Wychowanków oraz chłopcy z grupy V przygotowali część artystyczną.Były wiersze dedykowane Paniom, słodkie upominki oraz kwiaty.
Bożena Niesłony

2017.03.02 I półfinał turnieju grup FAMILIADA

Za nami I półfinał turnieju grup wychowawczych Familiada. Odbył się on w pierwszych dniach marca br. i wzięli w nim udział zwycięzcy poprzednich etapów, czyli wychowankowie grup II dziewcząt i III chłopców. I tym razem uczestnicy musieli odpowiedzieć na 13 otwartych pytań, tzn. na każde pytanie musieli udzielić jak najwięcej poprawnych odpowiedzi. Pytania, tak, jak i w poprzednich częściach konkursu dotyczyły bardzo wielu dziedzin otaczającego nas świata i wymagały sporej orientacji i spostrzegawczości. Np. trzeba było znać zwierzęta mieszkające na wsi, miasta i rzeki w Polsce, państwa w Europie, a także… przepis na naleśniki. Tak więc turniej przebiegł w wesołej i sympatycznej atmosferze, a walka była wręcz równorzędna. Zwyciężyła i to jednym ! punktem (zdobywając ich w sumie ponad 200) grupa III chłopców i jej przedstawiciele będą w czerwcu walczyć w wielkim finale.
By naprowadzić młodzież na właściwy tok myślenia, a czasami trochę im ułatwić przygotowana została odpowiednia prezentacja multimedialna. 
Mgr Jolanta Famuła, Mgr Bożena Jaskulska

2017.02.28 Inscenizacja bajki "Królowa Śniegu"

Po raz drugi w tym roku szkolnym odwiedziły nasz internat miłe panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublińcu. Przybyły, by zaprosić nas do wspólnego spotkania z panem Andersenem, a dokładniej ze słynną jego baśnią „Królowa Śniegu”. Wychowankowie mając w pamięci poprzednią wizytę tłumnie zjawili się w Sali konferencyjnej SOSW, obejrzeć zaproponowane im przedstawienie. By ułatwić odbiór baśni panie bibliotekarki miały przygotowane piękne rekwizyty teatralne. Niektórzy, zwłaszcza młodsi z wypiekami na twarzach przeżywali pełną trudów i niespotykanych przygód podróż Gerdy w poszukiwaniu uprowadzonego przez złą królową przyjaciela Kaja. Cieszyli się, gdy w końcu go odnalazła i łzami stopiła jego nieczułe zamrożone serce. Po zakończeniu inscenizacji baśni brawom nie było końca. Oczywiście większość szybciutko chciała obejrzeć rekwizyty, no i oczywiście stanąć do wspólnego zdjęcia.
Dziękujemy Wam miłe panie za piękną prezentację baśni i zapraszamy ponownie.
Jolanta Famuła

2017.02.27 Konkurs Wiedzy o Zimie

W poniedziałkowy wieczór, 27.02.2017 r. odbył się "Konkurs wiedzy o zimie". Dwóch reprezentantów z grup młodszych brało udział w konkursie, który był podsumowaniem ogólnej wiedzy o zimie. Poziom trudności poszczególnych poleceń był różny. Wychowankowie starali się jak najdokładniej wykonać zadania, ponieważ każdy punkt był ważny i decydował o wygranej. Rywalizacja była duża, jednak wygrali najlepsi: 
I miejsce - II dziewcząt
II miejsce- I dziewcząt
III miejsce- IV chłopców
M. Kalyta I. Praska D. Grobelna

2017.02.15 Laserhouse – Laserowe Centrum Rozrywki

Idealne miejsce na wypad po lekcjach…
15 lutego, zaraz po lekcjach grupa wychowanków SOSW wyjechała do Laserowego Centrum Rozrywki w Katowicach.
Zabawa zaczęła się od głównej atrakcji Laser Tag, która potocznie jest nazywana w Polsce Laserowym Paintballem. Gra polegała na strzelaniu za pomocą wirtualnych i co najważniejsze bezpiecznych pocisków. Uczestnicy gry zostali wyposażeni w specjalne kamizelki i broń laserową. W specjalnie przystosowanym pomieszczeniu, w scenerii wprost z gier komputerowych, przy odpowiednio dobranej muzyce i efektach dźwiękowych zespołowa rywalizacja przeniosła wszystkich w wirtualny świat. Dużym powodzeniem cieszył się Laserowy Labirynt, w którym zadaniem gracza jest pokonanie laserowych przeszkód i dotarcie na przeciwległy koniec pomieszczenia. Każde przerwanie wiązki lasera powodowało załączenie alarmu.
Strzelanie laserem do świecących punktów zamieszczonych na ścianie, które losowo się zapalają w dowolnej ilości w jednym z dwóch kolorów to kolejna atrakcja, z którą trzeba było się zmierzyć. Ten oryginalny i niekonwencjonalny sposób spędzania wolnego czasu przypadł do gustu wszystkim uczestnikom.
Po raz kolejny DE SOTO sp. z o.o. ufundowała bilety wstępu sprawiając dużą frajdę wychowankom SOSW. DZIĘKUJEMY!!!
Beata Wilk

2017.02.09 Karnawałowe Walentynki

W dniu 9.02 2017r. w sali konferencyjnej w internacie odbyła się impreza na którą złożyły się dwa powody: Walentynki i Zabawa Karnawałowa. W rezultacie powstały Karnawałowe Walentynki. W kolorowo przystrojonej sali, gdzie przeważały kolor czerwonych serc i żółto- białych balonów i przy dźwiękach tanecznej muzyki, którą przygotowali DJ Artur i DJ Sebastian uczestnicy doskonale się bawili. Zabawę rozpoczęto od wspólnego zatańczenia Belgijki, wesołego tańca, który połączył wszystkich uczestników zabawy. W przerwach między tańcami odbywały się zabawy i konkursy, które prowadziły pani Danka W., pani Renata, pani Ania, pani Monika i pani Danka.Konkursy i zabawy cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród wychowanków, którzy chętnie brali w nich udział w nagrodę otrzymując słodką niespodziankę. Tradycją zabaw karnawałowych jest wybór ciekawego przebrania. Tym razem odbyły się dwa konkursy innego rodzaju. Jury wybrało trzy najpiękniejsze maski karnawałowe i trzy miłosne walentynki.Najpiękniejsze prace wykonały: Wiktoria Ożóg, Julka Łagodzińska, Oliwia Kuras, Oliwia Wiench i Patryk Roszkowski. Gratulujemy!Na zakończenie ponownie wszyscy zatańczyli Belgijkę i rozeszli się w doskonałych humorach.
R. Kubica, D. Witczak, D. A, Dudek, M Zaręba.

2017.02.07 Bezpieczeństwo w sieci

7 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Samorząd Wychowanków Grup Wychowawczych aktywnie włączył się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu i przygotował apel poświęcony bezpieczeństwu w sieci oraz cyberprzemocy. 
Poruszono problem nękania, szantażowania i straszenia za pomocą sieci oraz telefonu komórkowego, publikowania ośmieszających zdjęć, informacji i filmów za pomocą Internetu oraz telefonu komórkowego, 
podszywania się w Internecie pod inną osobę. 
Korzystając z przygotowanej prezentacji multimedialnej opiekunowie Samorządu uwrażliwiali wychowanków, aby nie podawali nieznajomym swoich danych osobowych, adresów ani nr telefonu czy haseł do stron internetowych, poczty czy konta bankowego. Nie należy ufać osobom poznanym przez Internet, ponieważ nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie. 
Każdy internauta ponosi odpowiedzialność za to co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Każdy z nas może się przyczynić do tego, by Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym.
Na zakończenie apelu wyświetlono film Fundacji Dzieci Niczyje pt. ,,Stop cyberprzemocy”.
Bożena Niesłony

2017.01.10 Cicho-Sza na Kolędowaniu w DPS "KOMBATANT"

Grupa "Cicho-Sza" wraz z młodszymi kolegami z grupy "Koniczynki" odwiedzili pensjonariuszy lublinieckiego Domu Pomocy Społecznej "Kombatant". Wszystkich uczestników tego wzruszającego spotkania połączył śpiew kolęd. Grupa artystyczna "Cicho-Sza" przygotowała w języku migowym kolędę "Wśród nocnej ciszy".
Bożena Jaskulska

2016.12.20 Wigilijne spotkanie

W grudniowy wieczór, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia społeczność Ośrodka, dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice oraz zaproszeni goście spotkali się przy wspólnym wigilijnym stole. Składając sobie życzenia i łamiąc się opłatkiem, wszyscy zebrani czuli niezwykły nastrój tych Świąt. Wychowankowie wystąpili w przepięknym i nastrojowym programie artystycznym, przedstawiając symbolikę czterech świec oraz wcześniej przygotowane kolędy. Przygotowania do uroczystej wigilii trwały już od dawna, młodzież aktywnie uczestniczyła w próbach a wychowawcy pracowali przy dekoracji stołówki.
Bożena Niesłony

2016.12.19 Świąteczne spotkanie z książką.

W świątecznej atmosferze w dniu 19 grudnia 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie naszych wychowanków z książką. Ponownie nasze zaproszenie przyjęła pani Ania Mazur, która przeniosła dzieci i młodzież w piękny, zaczarowany świat bajek. Magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia mogliśmy poczuć czytając ,,Mikołajkowe przygody” i ,,Gwiazdkowe opowiadania”, oraz przeglądając wiele innych świątecznych bajek, a także oglądając przygotowaną przez p. Bożenę Niesłony ,,Bajkę o Świętym Mikołaju” . Na zakończenie spotkania wszyscy poczęstowali się pysznymi świątecznymi pierniczkami. 
Bożena Niesłony

2016.12.16 Cicho-Sza na Wigilii w Ejot

W piątek 16 grudnia członkowie grupy teatralnej „Cicho Sza” na zaproszenie dyrekcji firmy EJOT udali się do Łomnicy na coroczne spotkanie opłatkowe pracowników firmy. W trakcie spotkania dali krótki występ artystyczny – przedstawili w języku migowym kilka kolęd. Występ wzbudził bardzo duże wrażenie, a jego odbiorcy byli zachwyceni. Większość z nich pierwszy raz spotkała się z taką formą przekazu. Pochwałom nie było końca. W nagrodę młodzi wykonawcy dostali upominki od firmy, a także wraz z opiekunami i wszystkimi uczestnikami spotkania zasiedli do wspólnej kolacji.
Bożena Jaskulska, Jolanta Famuła

2016.12.14 W świątecznym nastroju

„Ten wieczór od opłatka się zaczyna - bo opłatkiem dzieli się RODZINA …”
W świątecznej atmosferze grupa VII chłopców wspólnie z wychowawczyniami spotkała się przy wigilijnym stole.
Oprócz życzeń, zaskakujących jak na Wigilię potraw… były też prezenty i dużo radości z tego powodu.
Był to niezapomniany czas, który z pewnością będziemy mile wspominać.
BW, KS

2016.12.07 Mikołajki w aquaparku

Z okazji Mikołajek De Soto Sp. z o.o ufundowała wychowankom grupy VII chłopców wyjazd do Aquaparku w Tarnowskich Górach. 
Zajęcia w formie zabawy na basenie były realizacją zadań profilaktyki zdrowotnej oraz zachęcały wychowanków do wyboru właściwych form zagospodarowania czasu wolnego. 
Czas spędzony z rówieśnikami i wodne szaleństwa dostarczyły dużo radości i satysfakcji wszystkim- oczywiście z pożytkiem dla zdrowia…
BYŁO SUPER!!!

Beata Wilk

2016.12.06 Mikołajki w grupach wychowawczych

Jak co roku 6 grudnia przy pięknej zimowej aurze, wieczorową porą do grup wychowawczych przybył Mikołaj w towarzystwie swoich pomocników. Wszyscy bardzo miło Go przywitali. Nasz Gość obdarował wszystkie grzeczne dzieci słodyczami, a te mniej grzeczne, by dostać prezent musiały wykonać zadania przygotowane przez Mikołaja.
Nasz gość wręczył również upominki dzieciom, które wykonały prace plastyczne na jego temat.
Wieczór spędzony z Mikołajem przyniósł dzieciom dużo radości i słodkości.
Anna Dudek, Justyna Matusek, Renata Kubica

2016.11.30 Spotkanie z teatrem w Grupach Wychowawczych

W pewien listopadowy wieczór w Grupach Wychowawczych odbyło się nie lada spotkanie. 
Otóż odwiedzili nas nauczyciele bibliotekarze z Biblioteki Pedagogicznej oraz Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej Filia nr 5 w Lublińcu. Panie zorganizowały zajęcia pogłębiające wiedzę o teatrze. Zaprezentowały na nich przedstawienie „Smok wawelski”, którego aktorami były kukiełki. Dzieci i młodzież z zaciekawieniem obserwowały scenę w oczekiwaniu na dalsze przygody bohaterów. Poprzez ciekawą formę nasi wychowankowie poznali tajemniczy świat legendy o smoku wawelskim i sprytnym szewczyku. Warto wracać do polskich legend, gdyż są to fascynujące i mądre opowieści o dawnych czasach. Czekamy na kolejne spotkanie z teatrem. 
Bożena Niesłony

2016.11.30 Andrzejki w grupach wychowawczych

Data 30.11. to oczywiście Andrzejki, dzień , w którym wszyscy w zabawny sposób mogą wywróżyć sobie przyszłość. 
Dobra zabawa towarzyszyła uczestnikom zajęć w grupach wychowawczych. Dziewczyny i chłopcy w humorystyczny sposób mogli poznać co ich czeka i kim będą w przyszłości. Oczywiście solenizantowi Andrzejowi wszyscy złożyli imieninowe życzenia. Wieczór upłynął w miłej atmosferze.
Maria Kalyta, Renata Kubica

2016.11.29 Konkurs „Wiedzy o Ośrodku”

29 listopada 2016 r. odbył się u nas konkurs „Wiedzy o Ośrodku”. Był on przeznaczony dla wychowanków starszych grup SOSW nr 1. Uczestnicy konkursu mieli nie lada zadanie do wykonania. Musieli odpowiedzieć na liczne pytania dotyczące naszej placówki. Część z tych pytań była pytaniami otwartymi, tzn. wymagała udzielenia kilku odpowiedzi. Młodzież musiała wykazać się sporą wiedzą na temat patrona, historii, i czasów teraźniejszych Ośrodka. Pytania miały różny poziom trudności i niektóre z nich wymagały naprawdę dużej wiedzy lub orientacji w funkcjonowaniu placówki. Należało np. znać imiona i nazwiska dyrektorów poszczególnych placówek, wymienić koleżanki i kolegów w tym roku przybyłych do internatu, znać nazwiska nauczycieli uczących niektórych przedmiotów, czy orientować się w liczbie pań kucharek i sprzątaczek w naszym Ośrodku.
Zwieńczeniem konkursu było rozwiązanie tematycznej krzyżówki z hasłem. Młodzież uczestnicząca w konkursie wykazała się dużą znajomością tematu i udzieliła bardzo wyczerpujące odpowiedzi na poszczególne pytania. Po bardzo dokładnym obliczeniu punktacji okazało się pierwsze miejsce zajął jedyny przedstawiciel grupy VI chłopców – Zbyszek Olszewski, przed wychowankami grupy III dziewcząt i chłopcami z grupy VII chłopców. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy okolicznościowe i nagrody rzeczowe. 
Zwycięzcom, a zwłaszcza Zbyszkowi bardzo serdecznie gratulujemy wiedzy znajomości zagadnień związanych z działalnością naszego Ośrodka.
Jolanta Famuła, Bożena Jaskulska 

2016.11.28 Wycieczka do Częstochowy

28 listopada 2016r. grupa wychowanków naszego Ośrodka wybrała się na wycieczkę do Częstochowy. W jej trakcie młodzież miała okazję obejrzeć ciekawy film o tematyce świątecznej w Cinema City mieszczącym się w Galerii „Jurajska”. Po projekcji wędrując alejkami galerii i podziwiające pomysłowe dekoracje wychowankowie zrobili sobie interesującą sesję fotograficzną w bożonarodzeniowej scenerii. 
Wyjazd był dla tych młodych osób nagrodą za ich zaangażowanie społeczne i wkład pracy włożony w liczne próby i występy artystyczne w ramach grupy teatralnej „Cicho – Sza”. 
Bożena Jaskulska, Jolanta Famuła

2016.11.23 Wizyta w piekarni

23 listopada 2016 r. w ramach prowadzonych w SOSW zajęć międzygrupowych grupa młodzieży odwiedziła jedną z lublinieckich. Dzięki uprzejmości właścicielki i pod jej czujnym okiem nasi wychowankowie mieli okazję poznać cały cykl technologiczny produkcji chleba począwszy od zagniatania ciasta, aż do wyjęcia gorących bochnów z pieca. Młodzież z wielkim zainteresowaniem śledziła pracę piekarzy i oglądała wszystkie urządzenia piekarnicze. Największe wrażenie zrobił nich oczywiście piec piekarniczy, który jednorazowo może pomieścić i upiec 180 chlebów lub około 800 bułek. Właścicielka bardzo ciekawie zaprezentowała ciężką i bardzo ważną pracę piekarza. Pytaniom z naszej strony wprost nie było końca, a większość młodszych chłopców ochoczo zadeklarowała, że w przyszłości pragnie zostać piekarzem. Na koniec wychowankowie nie tylko zostali poczęstowani pierniczkami, ale i otrzymali w prezencie całą torbę pysznych słodkości. 

Jolanta Famuła


2016.11.21 Spotkanie z dietetyczkami

21 listopada naszych wychowanków odwiedzili mili goście. Były to panie z Centrum Dietetycznego NATUR HOUSE, które w ramach ogólnopolskiej akcji „UWAGA – NADWAGA” prowadzonej pod patronatem znanej aktorki Katarzyny Bujakiewicz przeprowadziły bardzo ciekawą prelekcję na temat zdrowego odżywiania się. Młodzież z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwała się prowadzącej prelekcję pani, tym bardziej, że swój wykład popierała ciekawą projekcją multimedialną. Nasi wychowankowie mieli okazję przy pomocy specjalnego kółka pomiarowego sprawdzić, czy ich waga nie odbiega od zalecanej normy. Dowiedziała się też, jak powinien wyglądać dzień pod względem rozkładu posiłków i z czego każdy posiłek powinien się składać. Co należy jeść, a jakie produkty są niewskazane i dlaczego. Prowadząca bardzo ciekawie wyjaśniła również na jakie produkty zalecane dla zdrowia można zamienić te, które są niezdrowe, czy wręcz szkodliwe przy spożywaniu ich w dużych ilościach. Prowadząca pokazała również w jaki sposób można spalić nadmiar spożytych kalorii.
Spotkanie zakończyło się licznymi pytaniami na temat zdrowego jedzenia i picia, a także produktów niewskazanych do spożywania przez dzieci i młodzież.
Mam nadzieję, że dzięki temu spotkaniu z paniami dietetyczkami młodzież inaczej spojrzy na to co spożywa i pije, a także będzie się starała bardziej aktywnie spędzać dzień.
Jolanta Famuła

2016.11.21 IX Edycja Cytrynki za nami

Akcja „BĄDŹ ŻYCZLIWY NA DRODZE” już na stałe zagościła w kalendarzu imprez naszego Ośrodka (jak co roku organizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Życzliwości 21.11.).
W tym dniu wspólny patrol lublinieckich policjantów i naszych wychowanków przeprowadza kontrole drogowe - tym razem skontrolowano szesnaście pojazdów. Kierowcy za drobne przewinienia jak zawsze musieli z uśmiechem na twarzy zjeść plasterek cytryny i przyjąć okolicznościowy „mandat” wykonany przez dzieci. Natomiast kierowcy przestrzegający przepisy ruchu drogowego otrzymywali jabłko i uśmiech kontrolujących. 
Nasza akcja cieszy się już popularnością wśród lublinieckich kierowców, a kierowcy gościnnie przejeżdżający przez nasze miasto przyjmują ją z dużą życzliwością. 
B. Wilk

2016.11.17 Turniej grup „Familiada”

W bieżącym roku szkolnym postanowiłyśmy przeprowadzić cykliczny comiesięczny turniej grup „Familiada”. Jego zasady są trochę zbliżone do znanego telewizyjnego teleturnieju. U nas co miesiąc spotykać się będą dwie grupy wychowawcze, z których jedna zwycięska przejdzie do następnego etapu. Pierwsze spotkanie w ramach turnieju miało miejsce 17 listopada 2016 r. Wzięli w nim udział wychowankowie grup: II dziewcząt i IV chłopów. Każda z grup niezależnie od siebie musiała wspólnie odpowiedzieć na 13 pytań o otwartym charakterze, tzn. przy każdym z pytań należało wymienić jak najwięcej odpowiedzi. Po każdym zapytaniu zliczane były prawidłowe odpowiedzi i zapisywane na specjalnej planszy, a następnie podsumowana została ilość zdobytych punktów. Pytania mimo, że stosunkowo proste potrafiły sprawić trochę kłopotu, a i przy niektórych odpowiedziach śmiechu było co niemiara. 
Zwyciężyły wychowanki grupy II dziewcząt i to one przechodzą do następnego etapu, który będzie miał miejsce w lutym. Spotkają się w nim ze zwycięzcami turnieju grudniowego rozegranego między grupami I dziewcząt i III chłopców. 
Jolanta Famuła, Bożena Jaskulska

2016.11.16 Inscenizacja baśni „Calineczka”

Dnia 16 listopada w godzinach wieczornych odwiedzili nas mili goście. Były to panie bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublińcu. Przyjechały, by zaprezentować przygotowaną przez siebie inscenizację baśni H.Ch. Andersena „Calineczka”. W zasadzie inscenizacja przygotowana była dla młodszych dzieci, ale nasza młodzież widząc rekwizyty mocno się nimi zainteresowała i w zasadzie cała społeczność internatu zasiadła na widowni. 
Widowisko było bardzo udane. Panie doskonale wczuły się w odgrywane role, miały dużo ciekawych rekwizytów i potrafiły zainteresować naszych wychowanków, którzy w skupieniu obejrzeli przedstawienie. Za swój występ panie z biblioteki otrzymały gromkie brawa. 
Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem. Już dziś zapraszamy te miłe panie do nas z kolejnym przedstawieniem.
Jolanta Famuła

2016.11.15 Samorząd Wychowanków ogłasza Akcję Jesień.

W połowie listopada Samorząd Wychowanków Grup Wychowawczych zorganizował Akcję „Jesień”
W tym czasie wszystkie grupy zostały zaproszone do włączenia się w porządkowanie swoich rejonów zewnętrznych.
OGŁOSZONO KONKURS
Dla grupy, która najstaranniej posprząta swój rejon przewidziana miła niespodzianka!!!!
Dla wszystkich grup był to czas wytężonej pracy i mobilizacji. Komisja w składzie pani wicedyrektor oraz wychowawców pełniących dyżur sprawdziła rejony i wyłoniła zwycięzców. Podczas apelu podsumowującego całą akcję wręczono pamiątkowe dyplomy oraz słodkości, a dla zwycięskiej grupy była wyjątkowa nagroda UFUNDOWANA PRZEZ SPONSORA oraz PANIĄ WICEDYREKTOR MARTYNĘ SZWACIŃSKĄ. 
Nagrodę tę otrzymali chłopcy z grupy VI i to oni mieli możliwość delektowania się wyśmienitą pizzą. Wyróżniono również grupę III dziewcząt, V chłopców oraz grupę VII chłopców. Uwieńczeniem Akcji był wspólny grill. Zwycięzcom gratulujemy i już zapraszamy do kolejnej takiej Akcji, tym razem Wiosennej.
Bożena Niesłony

2016.10.20 Spotkanie z interaktywną książką w grupach wychowawczych

Realizując podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa, jakim jest m.in. upowszechnianie czytelnictwa, w naszym Ośrodku, 20 października 2016r. odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie. Otóż, p. Bożena Niesłony wraz z Samorządem Wychowanków zaprosiła panią Anię Mazur ze Stowarzyszenia Montownia, która w ciekawy sposób zaproponowała naszym wychowankom przeczytanie interaktywnej bajki. Spotkanie z książką wzbudziło duże zainteresowanie naszych wychowanków, nie tylko tych młodszych ale również młodzieży. Dzieci żywo reagowały na czytane fragmenty bajki, śmiały się, dotykały, zadawały pytania a na koniec swoje wrażenia mogły wyrazić na papierze, malując kredą ciekawe rysunki.
Widząc potrzebę i duże zainteresowanie mamy już pomysły na kolejne spotkania z książką, na które serdecznie zapraszamy.
Bożena Niesłony

2016.10.19 Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej

19 października 2016 r. w ramach zajęć międzygrupowych związanych tematycznie z propagowaniem czytelnictwa grupa naszej młodzieży wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublińcu. Na miejscu wychowankowie mieli okazję obejrzeć bibliotekę i mogli dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o niej, min. że w swoich zasobach posiada ok. 120 tys. książek, z czego ok. 50 tys. stoi na półkach wypożyczalni. Samą wypożyczalnię podziwiali nie tylko spacerując między regałami ale i z galerii, na której urządzona jest czytelnia gazet. Młodzież dowiedziała się, jak kataloguje się książki i jak sprawdza się, czy są w danym momencie na stanie wypożyczalni. Zapoznała się też z regulaminem biblioteki. Dwie nasze wychowanki zapisały się do niej i wypożyczyły książki. Teraz muszą pamiętać o terminowym ich oddaniu. Panie bibliotekarki w ramach krótkiej prezentacji pokazały naszym wychowankom, jak można wykonać proste ozd
oby metodą orgiami. Opowiedziały również o inscenizacjach baśni, jakie przygotowały, by zaprezentować je dzieciom w szkołach i przedszkolach. Oczywiście zaprosiliśmy je do naszego Ośrodka, by wszyscy wychowankowie mogli obejrzeć przedstawienie.
Wyjście do biblioteki było bardzo udane, a wychowankowie żywo zainteresowani tym, co zobaczyli. 
Jolanta Famuła

2016.09.29 Dzień Głuchego i Dzień Chłopaka w Grupach Wychowawczych

W dniu 29 września 2016r. w Grupach Wychowawczych uroczyście obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Głuchego, który wzorem ubiegłego roku połączyliśmy z Dniem Chłopaka. Rozpoczęliśmy świętowanie od apelu i obejrzenia krótkiego filmu, który wprowadził wszystkich w klimat obchodzonego święta. Były również wiersze oraz życzenia dla wszystkich chłopaków i panów. Jednak największa niespodzianka czekała na wszystkich po apelu. Organizatorzy bowiem zaprosili grupę akrobatyczną z zaprzyjaźnionej z naszym Ośrodkiem szkoły podstawowej nr 1 z Lublińca. Była to nie lada atrakcja, ponieważ nasi wychowankowie mogli zobaczyć po raz pierwszy tak wysportowane dziewczęta w pięknych układach choreograficznych. Występ bardzo podobał się naszym wychowankom. Po artystycznych doznaniach przyszedł czas na doznania kulinarne. Słodki poczęstunek oraz upieczone przez p. Mirka kiełbaski smakowały wyśmienicie na świeżym powietrzu. Wspólne biesiadowanie zakończyliśmy w znakomitych nastrojach.
Bożena Niesłony
  
      

2016.09.22 Dzień bez samochodu w grupach wychowawczych

Jak co roku wychowankowie z grup wychowawczych wzięli udział w wycieczce rowerowej z okazji Dnia bez Samochodu. Celem wyprawy było propagowanie zdrowego stylu życia, postaw proekologicznych i oczywiście rekreacyjnych. Uczestnicy ścieżkami rowerowymi dotarli na Lubecką Górkę skąd mogli podziwiać panoramę Lublińca. Po krótkim odpoczynku udali się w drogę powrotną do Ośrodka.
Danuta Witczak, Monika Zaręba, Renata Kubica

2016.09.20 Sprzątanie Świata

W dn. 16-18.09.2016r. odbyła się światowa akcja ekologiczna "Sprzątanie Świata". Tematem przewodnim tegorocznej akcji było " Podaj dalej... drugie życie odpadów". "Sprzątanie Świata" nie jest jednodniową akcją. W dniu 20.09.16r. nasi wychowankowie również ochoczo włączyli się w sprzątanie wyznaczonych rejonów na terenie Ośrodka. Wszyscy chcemy, by troska o nasze środowisko stała się stylem naszego życia. 
Danuta Witczak, Iwona Praska

2016.09.19 Wycieczka nad jezioro Pławniowickie

W dniu 19.09.2016r. wychowankowie internatu pod opieką panów M. Warwasa, R. Niwergola oraz M. Suślika uczestniczyli w wycieczce nad jezioro Pławniowickie. Pełne emocji chwile spędzone na pokładzie łodzi żaglowej, wspólna praca przy ognisku i zabawa z piłką na boisku, dały mnóstwo radości i zadowolenia uczestnikom wycieczki Na zakończenie dnia, który był pełen wrażeń i emocji, odwiedziliśmy jeszcze Mc Donalds.
Mirosław Suślik

2016.05.16-18 Cicho-Sza na XIII Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej w Szczecinie

16.05.2016 roku grupa teatralna „Cicho-Sza”, pod kierunkiem wychowawczyń Bożeny Jaskulskiej i Bogusławy Zielińskiej- Lisakowskiej brała udział w XIII Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej w Szczecinie. Aktorzy zaprezentowali się w przedstawieniu pt. „Nieudany wyjazd”, którego scenariusz został napisany na podstawie autentycznego zdarzenia naszych niesłyszących wychowanków. W przeglądzie uczestniczyło dziesięć ośrodków z całej Polski. Naszym sukcesem było wyróżnienie Moniki Prandzioch za dobrze odegraną rolę.
17-18.05.2016r. aktorzy „Cicho-Sza” byli również na wycieczce w Międzyzdrojach, która za wspaniale przygotowany i przeprowadzony apel bożonarodzeniowy ufundował im dyrektor Ośrodka Marek Warwas. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć Turkusowe i Szmaragdowe jeziora, odwiedzić muzeum figur woskowych a także miło spędzić czas nad brzegiem morza i odbyć spacer po molo. 
Bożena Jaskulska

Spis treści

 1. 1 2017.06.21 Turniej grup FAMILIADA – ostatni etap i podsumowanie
 2. 2 2017.06.13 Bajkowóz - Twórcze Spotkanie z książką.
 3. 3 2017.06.08 Wycieczka do Warszawy.
 4. 4 2017.06.08 Dziecięce rozgrywki gier planszowych i nie tylko.
 5. 5 2017.05.26 Dzień Dziecka-Dzień Rodziny
 6. 6 2017.05.26 Cicho-Sza - Dzień Rodziny
 7. 7 2017.05.10 Wizyta w miejskich wodociągach
 8. 8 2017.04.26 Cicho-Sza na gali konkursu „Najsprawniejszy w zawodzie”
 9. 9 2017.04.24. Międzynarodowy Dzień Ziemi
 10. 10 2017.04.19 Wielkanocne szukanie zajączka.
 11. 11 2017.04.05 Wycieczka do JUMPCITY w Katowicach
 12. 12 2017.04.04 Turniej grup FAMILIADA
 13. 13 2017.03.28 WIZYTA W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ
 14. 14 2017.03.22 Przedstawienie Teatrzyku Kukiełkowego
 15. 15 2017.03.17-18 Cicho-Sza na III Ogólnopolskim Konkursie Polsko-Angielskiej Wiedzy Gastronomicznej
 16. 16 2017.03.08 Dzień Kobiet
 17. 17 2017.03.02 I półfinał turnieju grup FAMILIADA
 18. 18 2017.02.28 Inscenizacja bajki "Królowa Śniegu"
 19. 19 2017.02.27 Konkurs Wiedzy o Zimie
 20. 20 2017.02.15 Laserhouse – Laserowe Centrum Rozrywki
 21. 21 2017.02.09 Karnawałowe Walentynki
 22. 22 2017.02.07 Bezpieczeństwo w sieci
 23. 23 2017.01.10 Cicho-Sza na Kolędowaniu w DPS "KOMBATANT"
 24. 24 2016.12.20 Wigilijne spotkanie
 25. 25 2016.12.19 Świąteczne spotkanie z książką.
 26. 26 2016.12.16 Cicho-Sza na Wigilii w Ejot
 27. 27 2016.12.14 W świątecznym nastroju
 28. 28 2016.12.07 Mikołajki w aquaparku
 29. 29 2016.12.06 Mikołajki w grupach wychowawczych
 30. 30 2016.11.30 Spotkanie z teatrem w Grupach Wychowawczych
 31. 31 2016.11.30 Andrzejki w grupach wychowawczych
 32. 32 2016.11.29 Konkurs „Wiedzy o Ośrodku”
 33. 33 2016.11.28 Wycieczka do Częstochowy
 34. 34 2016.11.23 Wizyta w piekarni
 35. 35 Jolanta Famuła
 36. 36 2016.11.21 Spotkanie z dietetyczkami
 37. 37 2016.11.21 IX Edycja Cytrynki za nami
 38. 38 2016.11.17 Turniej grup „Familiada”
 39. 39 2016.11.16 Inscenizacja baśni „Calineczka”
 40. 40 2016.11.15 Samorząd Wychowanków ogłasza Akcję Jesień.
 41. 41 2016.10.20 Spotkanie z interaktywną książką w grupach wychowawczych
 42. 42 2016.10.19 Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej
 43. 43 2016.09.29 Dzień Głuchego i Dzień Chłopaka w Grupach Wychowawczych
 44. 44 2016.09.22 Dzień bez samochodu w grupach wychowawczych
 45. 45 2016.09.20 Sprzątanie Świata
 46. 46 2016.09.19 Wycieczka nad jezioro Pławniowickie
 47. 47 2016.05.16-18 Cicho-Sza na XIII Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej w Szczecinie

W naszym internacie
Cicho-Sza
Lejdis
2016-2017 w Internacie